www.gay-serbia.com |
Kompanija American Gene Technologies (AGT) je u prvu fazu uvela svoju studiju, koja se odnosi na autolognu ćelijsku terapiju za HIV. Ova terapija podrazumeva da se pojedinačne ćelije, koje su kultivisane van ljudskog tela, vraćaju u organizam donora. Istraživači iz Merilenda su izjavili da je njihov cilj da ovim istraživanjem oslobode zaražene od HIVa “iz zatvora i vrate ih u normalan život".
Cilj ovog istraživanja je da se putem imunoterapije eliminiše mogućnost napredovanja virusa AIDSa i izgradi imunitet protiv zaraze HIVom. Ovaj pristup se razlikuje od drugih po tome što je usmeren na jačanje imuniteta na virus i zaštitu ćelija od HIVa. Ako ovaj proces uspe, prirodni imunitet tela protiv HIVa se može obnoviti. Kao rezultat, ljudski imuni sistem će se suprotstaviti ovoj bolesti kao i bilo kojoj drugoj. Suština projekta jeste da se oboleli prebace iz stanja antiretrovirusne kontrole u stanje stalnog imuniteta. Istraživači su svoj plan predali na odobrenje Američkoj upravi za hranu i lekove (FDA) i ukoliko dobiju zeleno svetlo, prve kliničke probe bi trebalo ubzo da uslede.
Oko 37,9 milion ljudi širom sveta živi sa HIV-om, dok gotovo 20 miliona ima pristup i uzima antiretrovirusni tretman. Međutim, ma koliko se procenti zaraženosti HIVom u nekim delovima sveta povećavaju, pristup neophodnim terapijama i dalje otežavaju pojedine vlade i farmaceutske kompanije.
Aktivisti upozoravaju da proizvođači PrEPa, ključne preventivne tablete, prazne džepove onima kojima je ovaj lek neophodan, jer godišnja zaliha može da košta jednog Amerikanca i do 20 hiljada dolara godišnje.
Dok se istraživači neumorno trude da izleče bolest, aktivisti upozoravaju da je potrebno učiniti više na smanjenju cene lečenja, kao i na edukaciji vezanoj za HIV/AIDS.