www.gay-serbia.com |
O njegovom životu i radu i seksualnosti govoriće
Goran Gocić, pisac
Danilo Prnjat, postkonceptualni umetnik
***
Goran Gocić nije želeo da otkrije o čemu će pričati, a Danilo Prnjat je najavio sledeće:
Uvodno izlaganje obuhvatiće problematizaciju rada Endija Vorhola u smislu njegove kontekstualizuje u vremenu u kome je nastao, a potom rekontekstualizuje istog do ponovne aktuelizacije u političkoj i kulturnoj atmosferi savremene Srbije. Spomenik Endiju Vorholu koji je napravila gradska vlast biće iskorišćen kao povod za zajedničko promišljanje politike kojom dominira promovisanje koncepta umetnika-preduzetnika i kulturna industrija kao model samo-organizacije radnika u kulturi. Da li je rad Endija Vorhola slava potrošackog načina života ili njegova kritika? Da li je kritika moguća bez propitivanja dominirajućih proizvodnih odnosa i da li njih nalazimo u radu Vorhola? Da li je nalazimo u savremenim re-aktuelizacijama pop art-a uopšte i sta one danas za nas predstavljaju?
***
Goran Gocić je objavio jedan roman (Tai, 2013) i četiri studije: Endi Vorhol i strategije popa (1996), Emir Kusturica: Kult margine (2001), Želimir Žilnik: Iznad crvene prašine (2003, koautor) i Kako ubiti Betovena: Bolest kao stil i strategija u kulturi (u štampi). U Gocićev bilans za tri decenije (1987-2017) ulaze pet medija, tridesetak medijskih kuća, dvadeset zbornika, jedanaest jezika. Verovatno je jedini autor koji je radio i za crkveni časopis «Hrišćanska misao» i za Centar za kvir studije.
Danilo Prnjat (1982) je konceptualni umetnik, živi i radi u Beogradu. Učestvovao je na brojnim domaćim i grupnim izložbama, konferencijama, razgovorima i realizacijama (umetničkih) projekata koji istražuju politike participativnih praksi i kolektivnog rada. U svom radu nastoji da prevaziđe ustaljene granice umetnosti, te odnose između umetnosti i društvene realnosti. Trenutno je doktorant završne godine na odseku PhD in Communication/Art and Critical Thought na European Graduate School-u (EGS) u Sas-Feu u Švajcarskoj. Kritički rad baziran na analizi liberalne kulture objavljuje prvenstveno na portalu DeMaterijalizacija umetnosti.
***
Razgovor se održava u
Institutu za filozofiju i društvenu teoriju,
Kraljice Natalije 45, sala na prvom spratu,
u subotu, 4. februara, od 14 sati.
***
Organizacija: Centar za kvir studije
uz podršku Centra za promociju nauke
i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.