Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Srbija

GLIC: Smanjen broj negativnih tekstova o LGBT populaciji

n1info  ·  beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 29. MAR 2016
Izvor: Tanjug/Dragan Kujundžić

Izveštavanje medija u Srbiji o LGBT populaciji je poboljšano, smanjen je broj negativnih tekstova, a na naslovnim stranama se manje koriste pogrdni izrazi o gej osobama, navodi se u izveštaju o praćenju medija u 2015. godini, koji je predstavio Gej lezbijski info centar (GLIC).

Od izraza poput "pederčina" i "lezbača" na naslovnim stranama došlo se do pristupa da homoseksualnost više nije bolest, a čak su i tekstovi tabloida na gej teme pristojniji, rečeno je na predstavljanju izveštaja u Pres centru UNS.

Predsednik GLIC Predrag Azdejković istakao je da je pisanje medija o LGBT populaciji i njihovim pravima u prošloj godini uglavnom bilo neutralno i pozitivno, a negativni tekstovi su sa 7,5 odsto smanjeni na 6 odsto.

Najviše negativnih tekstova o LGBT, 14, imao je Informer, Večernje novosti 12, a prate ih Frankfurtske vesti sa 7, koje u odnosu na ukupan broj objavljenih imaju najveći procenat negativnih tekstova 28 odsto.

Azdejković je ukazao da su najviše prostora gej temama dali Blic, Danas i Kurir, a da je došlo do ekspanzije na portalima.

On je naveo da je 2015. bila godina trans osoba i da je povećana njihova vidljivost u društvu, te je i više novinskih izveštaja na tu temu.

Na sajtovima je bio bum LGBT tema sa 2.272 teksta, što je izuzetno mnogo i za svaku pohvalu, ocenio je Azdejković.

Novinarka Tamara Skroza ocenila je da je došlo do pozitivnog pomaka u tabloidima, koji su umesto pogrdnih izraza "peder, lezbača i trandža" usvojili termin LGBT osobe, ali se i dalje ne ograđuju od diskriminišućih izjava.

Sekretar Saveta za štampu Gordana Novaković navela je da je broj žalbi podnetih tom telu u stalnom porastu. Petina ih se odnosi na diskriminaciju, od čega polovina na diskriminaciju LGBT osoba.

Primećeno je da se diskriminatorski stavovi uglavnom ne iznose u izveštajima sa događaja, već u konemenatarima i kolumnama i pod plaštom slobode govora plasiraju se teze da je homoseksualnost izopačena i bolesna, poistovećuje se sa pedofilijom, a zalaganje za LGBT prava dovodi se u vezu sa smanjenjem nataliteta, rekla je Novaković.

Politički sekretar i šef odeljenja za medije Ambasadi Holandije u Srbiji Ivar Skers ukazao je da su mediji u društvenom prihvatanju LGBT ključni da izokrenu percepciju, ali da je u Srbiji još zabrinjavajuća situacija u tom pogledu.

On je ocenio da je Izveštaj pokazao da pojedini mediji i dalje donose homofobične sadržaje.

Srbija treba da se fokusira na ljudska prava i slobode u medijima, naročito u pogledu predstojećih pregovora u Poglavlju 23, rekao je Skers, navodeći da OEBS, EU i nezavisna tela u Srbiji u proteklih par godina beleže negativan trend u medijima.

U periodu od 1. maja do 31. decembra 2015. GLIC je, uz finansijsku podršku Ambasade Holandije, pratio medijske sadržaje u 12 dnevnih novina, 20 nedeljnih, 10 dvonedeljnih, 75 mesečnih i dvomesečnih izdanja, 62 lokalna štampana medija, 100 emisija na 19 televizija i na 161 web stranici.

 

Vaši Komentari
Ukoliko Pecina sveze ofarbana kosa sa intelektualnim okvirima njegovih naocara ne asocira srbijansku LGBTIQ zajednicu na verodostojnost i marljivost njenog elitnog predstavnika i aktiviste tu onda nabrajanje statistika srbijanske stampe i portala ne ostavlja mesta za bilo kakvu nedoumicu! Kititi se perjem pretnji i prinuda koje Poglavlje 23 zapoveda Srbiji ukoliko zeli da se pridruzi EU kao nekakvim kvalitativnim dostignucem srbijanskog drustva za koju se doticni izborio je farsa.
Dedinje, Srbija · 04.04.2016, 0:19
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.