www.gay-serbia.com |
Srbija je načinila pomak u pravcu sprovođenja preporuke Saveta Evrope za unapređenje ljudskih prava LGBT osoba, ali on nije dovoljan, rečeno je danas na skupu o sprovođenju preporuka Komiteta ministara Saveta Evrope.
"Na osnovu onoga što sam pratila opšti zaključak je, u odnosu na 2011. i danas, da je Srbija načinila pomak u pravcu implementacije preporuke Saveta Evrope za suzbijanje diskriminacije na osnovu seksualne orjentacije i rodnog indentiteta, ali on nije dovoljan i ostaje još puno posla u smislu sprovođenja preporuka", rekla je Jovanka Todorović iz Labrisa.
Kako je navela, oblasti u kojima je došlo do vidnog napretka su slobode okupljanja i sloboda udruživanja. "One oblasti u kojima ništa ili gotovo ništa nije urađeno su svakako obrazovanje, privatni i porodični život, sport i stanovanje", rekal je Todorović.
Ona je obijasnila da ništa nije urađeno gotovo u svim oblastima, ali da su te četiri izdvojene kao oblasti u kojima je zabeležen najmanji napredak i gde je potrebna najveća intervencija i civilnog sektora i države kako bi se preporuka sprovodila.
Todorović je pohvalila rad medija u kojima, kako kaže, ima sve više neutralnih, sve manje negativnih i povećanje pozitivnih tekstova kada su u pitanju LGBT teme.
Objašnjavajući da preporuka koju je Komitet ministara usvojio predstavlja prvi dokument koji se na visokom nivou bavi određeno i specifično seksualnom orijentacijom i rodnim indetitetom, odnosno zabranom diskriminacije po tim osnovama, ona je navela da je ona usvojena jednoglasno te da ju je usvojilo svih 47 zemalja članica Saveta Evrope.
Zorica Mršević iz Instituta društvenih nauka rekla je da je neophodno regulisati pravo na životno partnerstvo. Ona je poručila da se tu ne radi o gej braku, već o životnom partnerstvu kojim bi se na administrativan način regulisao niz građansko-pravnih, imovinskih statusa.
"Život se odvija na ulici, autobusu, bazenu, radnom mestu, školi. Na svim tim mestima moguće je da dođe do diskriminacije i pravne nevidljivosti ako nemamo registrovano partnerstvo", upozorila je Mršević.
Navodeći da se u Srbiji priznaju istopolne zajednice kada su u pitanju strane diplomate, ona je istakla da je onda pitanje zašto se to ne bi primenilo i na domaće građane. ''''Nijedna zemlja koja ima registrovano partnerstvo i istopolni brak nije doživela nikakav pad nataliteta, naprotiv. Nije doživela nikakav pad sklapanja brakova i povećan procenat heteroseksualnih razvoda'''', rekla je Mršević.
Ona je i upozorila i da preporuke Savet Evrope moraju da se smatraju važnim i obaveznim jer predstavljaju jedan put ka EU. "Država koja nepoštuje standarde i vrednosti, a članica je Saveta Evrope, dobija minuse i diskvalifukuje se na tom putu evropskih integracija", poručila je Mršević.
Kristian Ranđelović iz Gejten LGBT organizacije rekao je da od avgusta 2014. do juna ove godine nasilje prijavilo 18 LGBT osoba, a istraživanje je pokazalo da su počinioci napada na javnom prostoru uglavnom muškarci, dok su žene najčešći napadači u državnim institucijama. On je upozorio i da ljudi ne reaguju na napade i da često okreću glavu, a nekad se i priključuju napadačima.