www.gay-serbia.com |
U utorak, 26. maja 2015. održano je suđenje Stefanu Vukčeviću, na kome su saslušani svedoci Miloš Lindo i Ilija Veljković.
U noći između 12. i 13. septembra 2014. godine učesnik LGBT konferencije „Budućnost pripada nama: LGBT prava na putu ka pristupanju Evropskoj uniji", (koju su organizovali LABRIS, YUCOM, Civil Rights Defenders i Fondacija Hirschfeld Edi) napadnut je na Zelenom vencu u Beogradu ispred restorana brze hrane.
Napadnuti mladić, inače nemački državljanin, zadobio je teške telesne povrede i operisan je u Urgentnom centru zbog unutrašnjeg krvarenja mozga nakon čega je specijalnim avionom prevežen iz Beograda u Nemačku. Prethodno ga je u Urgentnom centru, gde je operisan po prijemu, saslušao zamenik tužioca.
Više javno tužilaštvo je podnelo optužni predlog Višem sudu u Beogradu protiv okrivljenog Vukčević Stefana, zbog krivičnog dela rasna i druga diskriminacija iz čl. 387 stav 5 Krivičnog zakonika u sticaju sa krivičnim delom teška telesna povreda iz člana 121. stav 2 u vezi stava 1 Krivičnog zakonika.
Glavni pretres je održan 26. maja 2015. godine i saslušani su svedoci Miloš Lindo i Ilija Veljković, koji su ranije bili optuženi, ali je protiv njih optužni akt odbačen. Svedokinja Ljiljana Milošević, radnica u restoranu brze hrane ispred koga se napad desio, se nije pojavila. Pretresu je prisustvovala i javnost, tačnije rođaci okrivljenog, predstavnici Praxisa, Kurira i Blica.
Oba svedoka su tvrdila da ne znaju koji je razlog napada, a tvrdili su i da se ne sećaju okolnosti pod kojima se napad desio, tako da su svedoci dali veoma malo informacija o napadu i o motivima.
Javni tužilac je pitao svedoka Miloša Linda, a ranije optuženog, da li su sva trojica (Stefan Vukčević, Miloš Lindo i Ilija Veljković) krenuli zajedno kući i kojim putem kao i koji je bio razlog napada. Svedok je odgovorio da su krenuli zajedno kući stepenicama ka Zelenom vencu i da mu nije poznat razlog napada, jer je on sedeo i jeo svoju pljeskavicu i nije čuo razgovor između Denisa Honinga i Stefana Vukčevića. Branilac i optuženi nisu imali pitanja.
Svedok, a ranije optuženi, Ilija Veljković, je naveo da nije slušao šta su oštećeni i okrivljeni pričali neposredno pre napada, tako da ne zna šta je bio razlog napada i da mu je žao što je došlo do napada. Ispričao je i da kada se ujutru probudio nakon napada i kada je iz medija saznao da je Denis u teškom stanju odmah samoinicijativno otišao u policiju da prijavi šta se desilo. Javni tužilac nije imao pitanja. Branilac je pitao liju kako poznaje Stefana, da li su znali nacionalnost Denisa Honinga i da li mu je poznato da Stefan ima negativne stavove prema određenim društvenim grupama? Ilija je odgovorio da se poznaju još iz osnovne škole, da nisu znali nacionalnost Denisa, ali da je Denis pričao nemački jezik i da koliko zna Stefan nema ekstremno negativne stavove prema nekim društvenim grupama, da je iz „normalne" porodice i da studira. Na pitanje branioca da li je posojala rasprava između njih Ilija je rekao da je postojala manja rasprava, da je Stefan bio malo uznemiren, ali da ne zna zašto je Stefan udario Denisa.
Svedokinja Ljiljana Milošević, kao svedok Vlado Arsov su u prethodnoj fazi postupka izjavili da je okrivljeni prilikom napada rekao da ne želi strance da mu prljaju grad... Dok je Stefan Vukićević u prethodnoj fazi naveo da su nemački državljani provocirali prodavačicu, Ljiljanu Milošević, i da je to njega mnogo iznerviralo, pa da je to razlog napada. Prodavačica je u svom svedočenju navela da su „nemački državljani bili sasvim ok". Svedoci su na ovom pretresu su naveli da se ne sećaju ničega od navedenog.
Sledeći pretres je zakazan za 3. septembar 2015. godine u 9.30 h i kao svedoci biće pozvani i Vlado Arsov koji je pomogao Denisu prilikom napada i Ljiljana Milošević, prodavačica iz restorana brze hrane. Preko međunarodno-pravne pomoći poziv je već upućen i Denisu Honingu.
Izveštaj pripremila
Ivana Stjelja