www.gay-serbia.com |
Jedna od najvećih svetskih mreža za online upoznavanje gej, biseksualnih i trans* osoba PlanetRomeo najavljuje kako će na Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (IDAHOT) 17. maja objaviti Indeks gej sreće - Gay Happiness Index (GHI), svojevrsnu top-lestvicu stepena "gej sreće" po zemljama, piše LGBT weekly. No, suprotno od naziva indeksa, situacija je sve samo ne - srećna.
Poznata je činjenica kako se u trećini zemalja na svetu homoseksualnost i dalje tretira kao zločin, a u sedam zemalja se kažnjava i smrću. Gay Happiness Index donosi puno više informacija i prvi put imamo uvid u životno okruženje gejeva, kako se osećaju i kako se prema njima odnose u pojedinim zemljama.
Četiri miliona gejeva pretučeno, njih 41 milion želi napustiti svoju domovinu
GHI je rezultat globalnog istraživanja u kom je učestvovalo 115.000 gej muškaraca iz 127 zemalja, uključujući i Srbiju, a sprovedeno je u saradnji s nemačkim Univerzitetom Mainz.
"Sve dosad nije bilo moguće na globalnom nivou direktno ispitati gej muškarce o njihovom privatnom životu. No, zahvaljujući rasprostranjenosti interneta i platformi za upoznavanje poput naše to sad možemo promeniti", izjavio je osnivač i izvršni direktor PlanetRomea, Jens Schmidt.
Gej muškarci su svugde manjina. Pod pretpostavkom kako predstavljaju 2,5 posto ukupne populacije, na svetu ih je najmanje 175 miliona. Stoga su rezultati sprovedenog istraživanja zaista šokantni: četiri miliona gejeva bili su žrtve ozbiljnog fizičkog nasilja u 2014., njih 13 miliona je izbačeno iz porodičnog doma, 41 milion gejeva želi pobeći iz svoje domovine a njih 66 miliona nije se autovalo roditeljima.
Srbija na 89. mestu
Na toj lestvici koja pokazuje indeks "gej sreće" u 127 zemalja Srbija se našla na 89. mestu, a indeks gej sreće/GHI za našu zemlju prema podacima dobijenim od 1732 ispitanika iznosi 36 od mogućih 100. Gejevi su najsrećniji na Islandu koji je na prvom mestu, a na zadnjem mestu lestvice smestila se Uganda.
Prema rezultatima dobijenim od gejeva iz Srbije koji su učestvovali u ovom istraživanju, njihovo mišljenje o tome kakav je stav društva prema homoseksualnosti prilično je nisko, pa je indeks samo 12 bodova od maksimalnih 100, dok su puno boljim ocenili ponašanje drugih ljudi prema njima gde je rezultat 51 od 100. Na pitanje koliko su zadovoljni svojim životom i prihvatanjem samih sebe rezultat je takođe blizu sredine - indeks iznosi 45 od ukupno 100.
Od 1732 ispitanika iz Srbije, u poslednjih godinu dana, njih 23 je doživelo neku vrstu verbalnog napada, 35 se izjasnilo da nije imalo takvu situaciju. Pretnje nasiljem doživelo je njih 11. Manje fizičke napade doživelo je 32 ispitanika. Ozbiljne fizičke napade doživelo je njih 13. Na pitanje "Da li ste ikada promenili posao ili stan zbog svoje seksualne orijentacije", 14 ispitanika odgovorilo je potvrdno, 21 planira, dok su 62 osobe odgovorile negativno (drugo mesto/grad), 9 osoba promenilo je skolu/posao, njih 16 planira a 72 odgovorilo je negativno.
Što se tiče autovanja, 18 osoba autovalo se ocu, 32 majci, 28 sestri, 21 bratu, široj rodbini 27, 82 prijateljima, 31 u skoli/fakultetu, kolegama na poslu 33.
Na pitanje "Koliko se situacija u zemlji promenila u poslednjih godinu dana za lgbt populaciju", gledano sa pravne strane 9 smatra da se pogoršala, 61 da je ostala ista a 29 smatra da se poboljšala. Situacija u društvu - 15 osoba smatra da se situacija pogoršala, 58 da je ostala ista a 27 da se poboljšala. Situacija u školstvu - 10 osoba smatra da se pogoršala, 71 da je ostala ista i 18 da se poboljšala. Situacija u okviru porodice - 10 osoba izjasnilo se da se situacija pogoršala, 71 da je ostala ista, 18 da se poboljšala.
U budućnosti se planira novo istraživanje, najavljuju iz PlanetRomea.
"Nadamo se kako će ovi podaci biti korisni svima koji se bore za ljudska prava LGBT osoba širom sveta", poručio je Marc van Zijp, voditelj projekta GHI.
Kompletne rezultate istraživanja možete pogledati ...:::OVDE:::...