www.gay-serbia.com |
Odbor za ljudska i manjinska prava, organizacija Labris i Forum za etničke odnose predstavili su, u Narodnoj skupštini, javne politike u oblasti zaštite prava i poboljšanje kvaliteta života LGBT građana/ki.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović je u uvodnom izlaganju istakao da javne politike, koje su pripremile nevladine organizacije, predstavljaju putokaz kojim treba da se kreću predstavnici državnih i drugih institucija koje su uključene u zaštitu LGBT osoba. Javne politike daju opšti presek stanja u različitim oblastima u kojima postoji kršenje ljudskih prava LGBT osoba, naveo je Omerović. One daju i pregled međunarodnih standarda i obaveza koje je Republika Srbija preuzela potpisivanjem međunarodnih ugovora i konvencija rekao je Meho Omerović, ukazavši na poseban značaj što se tim preporukama unapređuje stanje u ovoj oblasti.
U Vladi Republike Srbije održaće se konstitutivna sednica Saveta za praćenje preporuka mehanizma UN za ljudska prava i tom prilikom biće razmatrane preporuke Saveta za ljudska prava UN iz drugog ciklusa univerzalnog periodičnog pregleda i preporuke ugovorenih tela UN, saopštio je Omerović. Značajan deo tih preporuka odnosi se upravo na LGBT osobe u Srbiji. On je ukazao na dobru saradnju civilnog, nevladinog sektora i državnih institucija kada je u pitanju poboljšanje položaja LGBT populacije.
Mladen Antonijević, predstavnik Foruma za etničke odnose, predstavio je projekat „LGBT put do institucija - premošćavanje jaza" istakavši da projekat ima za cilj uspostavljanje održive i trajne saradnje između LGBT organizacija i institucija relevantnih za zaštitu ljudskih prava, u cilju poboljšanja kvaliteta života LGBT osoba.
Dragana Todorović, predstavnica Labrisa istakla je da su prioriteti za formiranje predloga javne politike pristup pravdi i vladavina prava, bezbednost, prevencija nasilja i borba protiv nasilja, kao i zabrana diskriminacije.
Navedene predložene javne politike su predstavili Jovana Stopić iz Beogradskog centra za ljudska prava, Danilo Čurčić iz Komiteta pravnika za ljudska prava, Tijana Vojinović iz Centra za evroatlantske studije i Jelena Vidović iz Gejten LGBT.
U diskusiji koja je usledila govorilo se o nedostacima pravnog okvira i problemima u primeni međunarodnih standarda po pitanju zaštite prava LGBT osoba. Gorući problem je i dalje bezbednost, sigurnost i nasilje prema LGBT osobama kao i što se istopolnim partnerima ne priznaje pravo na vanbračnu zajednicu. Transpolne i transrodne osobe se suočavaju sa problemima pri ostvarivanju osnovnih ljudskih prava, naročito kada je u pitanju izdavanje dokumenata sa novim imenom i promenjenom oznakom pola.
Predstavnica Beogradskog centra za ljudska prava Jovana Stopić istakla
je da je od četiri ustavne žalbe koje je podneo organizacioni odbor
Parade ponosa u dva slučaja utvrđena povreda ustavnih prava.
Govoreći o pitanju rodnog identiteta, predstavnica organizacije Gejten
LGBT Jelena Vidić ukazala je na problem kada su u pitanju dokumenti
transrodnih osoba.
"Recimo kada imate žensku osobu koja
prelazi u mušku, ona ime može da promeni tek na kraju usklađivanja, a u
međuvremenu u dokumentima stoji drugačije ime. Taj problem treba rešiti
uz pomoć modela zakona o rodnom identitetu koji je kreiran krajem 2013.
godine", rekla je Vidić.
Tijana Vojinović iz Centra za
evroatlantske studije podsetila je na izveštaj zaštitnika građana Saše
Jankovića za 2014. godinu u kome je ocenjeno da stanje prava LGBT osoba
nije zadovoljavajuće.
"U procesu pregovora sa EU, došlo je do hiperprodukcije mera koje nisu usaglašene sa stanjem u praksi", dodala je ona.
Predstavnik Foruma za etničke odnose Mladen Antonijević Priljeva ukazao je na značaj koalicionog udruživanja, a kako bi se doprinelo poboljšanju kvaliteta života LGBT pripadnika.
Učesnicima skupa su se obratile i predstavnice Kancelarije za ljudska i manjinska prava i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.