www.gay-serbia.com |
Organizacija za lezbejska ljudska prava - Labris uradila je analizu koja je pokazala da se u 18 slučajeva u devet srednjoškolskih udžbenika iz biologije, psihologije i medicine nalazi eksplicitno diskriminatorski sadržaj čime se krše ne samo ljudska i manjinska prava već i Ustav i niz zakona Srbije.
U udžbeniku Interne bolesti sa negom 2, za četvrti razred medicinske škole, piše da je epidemiologija - Hepatitis B najrasprostranjenija infekcija u svetu, te da postoje grupe sa visokom učestalošću HBV infenkcije: bračni partneri inficiranih osoba, seksualno promiskuitetne osobe (naročito homoseksualci)...".
U udžbeniku Dečija neuropsihijatrija za četvrti razred medicinske škole piše da "homoseksualnost (homeos-isti) podrazumeva seksualnu vezu sa osobom istog pola. Kod žena ona se naziva tribadizam (lezbejska ljubav, safizam)... U pubertetu i adolescenciji homoseksualnost, koja se naziva i uranizam, najčešće je indikator konfuznog, neoformljenog seksualnog identiteta. Nastaje pod uticajem vršnjaka ili seksualno inverzivnih osoba... Homoseksualizam se zapravo samo u ovom vremenu slobodnije ispoljava." Labris preporučuje da se istopolna seksualna orijentacija isključi iz dela knjige gde se proučavaju poremećaji.
Još jedan od primera diskriminacije prema LGBT populaciji je i udžbenik Neuropsihijatrija za treći razred medicinske škole, u kome se navodi sledeće: "Opisuju se posebni oblici seksualnog ponašanja: silovanje, zlostavljanje žena, kao i već opisani incest i homoseksualnost".
Labris preporučuje da se izbaci homoseksualnost iz dela gde se govori o devijantnim oblicima seksualnog ponašanja (silovanje, zlostavljanje i incest), jer istopolna seksualna orijentacija ne predstavlja poremećaj nagona, niti devijantno seksualno ponašanje.
Dragoslava Barzut iz Labrisa za "Danas" objašnjava da je Labris povodom ovakvih sadržaja u srednjoškolskim udžbenicima dosad imao sastanak sa poverenicom za zaštitu ravnopravnosti Nevenom Petrušić, koja je još 2011. dala preporuke da se takav sadržaj promeni, i to Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Nacionalnom prosvetnom savetu i Zavodu za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja.
Takođe, održan je sastanak sa Kancelarijom za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije, koja je izradila Akcioni plan za primenu strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za 2014-2018, a promene u obrazovanju i izmena diskriminatornog sadržaja tu ima bitno mesto.
"Imale smo sastanak sa Ministarstvom prosvete gde nam je rečeno da će kontaktirati Zavod za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja, sa čijim smo predstavnicima, takođe, razgovarale", kaže Barzutova.
Labris poziva javnost da podrži izmene diskriminatornih sadržaja u udžbenicima tako što će pridružiti apelu na sajtu www.diskriminacijaudzbenicima.org.rs.