www.gay-serbia.com |
Pronaći trajni dom za braću/sestre i decu s invaliditetom oduvek je bio pravi izazov. Stig Vilijams je sa svojim životnim partnerom Filipom usvojio trojicu braće i nimalo ne spori o tome koliko im je radosti donelo roditeljstvo.
"Volimo to što smo porodica. Srećni smo gledajući dečake kako odrastaju i razvijaju se, to je nešto prekrasno. Kad smo prijateljima otkrili da planiramo usvojiti troje dece odjednom mislili su da se šalimo", kaže Stig za Guardian.
Taj par je iz severnog Londona pre nešto manje od pet godina usvojio braću Timija, Risa i Džoša, kad su imali četiri, pet i šest godina i time su postali deo rastuće zajednice LGBT usvojitelja koji su se odlučili brinuti za decu koja teže pronalaze trajni dom. Deca koja teže nalaze usvojitelje su braća i sestre, deca s invaliditetom, starija deca, ona iz neke etničke manjine i deca s poteškoćama u razvoju.
Sve dok su usvojitelji spremni i na potencijalne teškoće, rezultat može biti neverovatan
Nakon vladinih reformi 2006. porastao je broj potencijalnih LGBT usvojitelja koji se odlučuju upravo za decu koja bi inače čitav život provela po domovima. Tor Dokerti, izvršna direktorka humanitarne organizacije New Family Social (NFS) otkriva kako je prema podacima iz nacionalnog registra, koji sadrži bazu podataka dece spremne za usvajanje i odobrenih usvojitelja koji čekaju na dete, evidentno da su LGBT osobe spremnije na usvajanje dece koja teže pronalaze porodice.
Kaže kako su brojni razlozi zbog kojih se istopolni parovi žele brinuti za takvu decu.
"Usvajanje je za LGBT osobe često prvi smer prema roditeljstvu, koji je pun raznih očekivanja. Njihov pristup je netradicionalan i fleksibilniji. Dok brojni heteroseksualni parovi o usvajanju razmišljaju zbog problema s plodnošću i zbog toga su više usmereni na bebe i mlađu decu, to nije toliko bitno LGBT osobama", pojašnjava Dokerti.
S njom se slaže i Jan MekNulti, osnivač NFS-a, koji je i sâm s partnerom Dejvidom usvojio dvojicu braće. Iako i mnogi hetero parovi takođe usvajaju decu koja predstavljaju veći izazov, kod LGBT usvojitelja postoje specifični "empatija i razumevanje" za one koje društvo doživljava "drugačijima", smatra Jan.
Kao roditelji usvojene braće i MekNulti i Vilijams ističu da sve dok su usvojitelji spremni i na potencijalne teškoće, zbog toga što su deca bila istraumatizovana ili razdvojena dok su bila jako mala, kao i na to da potraže pomoć ako je to potrebno, rezultat može biti neverovatan za čitavu porodicu. Vilijams se prisetio kako su svojim sinovima, zbog toga što su braća bila razdvojena kao bebe kod hranitelja, on i partner trebali pomoći u prilagođavanju, ne samo na novi dom, već i na to da su ponovno zajedno. Kaže kako su im u tome pomogli i iz agencije i iz škole, kao i čitavo njihovo okruženje.
Ako ste spremni dati sve od sebe, usvajanje će vam biti najveća nagrada u životu
"U početku smo se suočili s brojnim izazovima, ali imali smo veliku podršku. Bilo je poput rollercoastera, ali i neverovatno". Svima koji razmišljaju o usvajanju braće/sestara ili starije dece Vilijams poručuje: "Ako ste spremni dati sve od sebe ta će vam situacija doći kao najveća nagrada u životu".
Kako bi što veći broj dece našao svoj trajni dom, iduće će se godine brojnim inicijativama izići u susret rastućem interesu LGBT zajednice za usvajanjem. Tako u NFS-u smatraju kako agencije za usvajanje trebaju zajedno raditi u pronalaženju potencijalnih usvojitelja među istopolnim parovima, jer je očito da su LGBT osobe spremne sagledati i širu sliku prilikom usvajanja.
Džema Gordon-Džonson, voditeljka službe u First4Adoption, vladinom informativnom centru za sve zainteresovane usvojitelje u Engleskoj, kaže kako su od 2014. fokusirani na potencijalne LGBT usvojitelje. Jedan od ciljeva jeste demistifikacija usvajanja i informisanje javnosti o svim mogućnostima, uključujući i decu koja teže nalaze usvojitelje.
"Edukovanje i informisanje javnosti je ključ uspeha", zaključuje.
Tor Dokerti iz NFS-a ukazuje i na ohrabrujuće znakove vezane uz usvajanja u LGBT porodici, primera radi na deo istraživanja Univerzitetaa Kembridž iz 2013. koje je pokazalo kako se deca koju su usvojili istopolni parovi razvijaju i napreduju isto poput dece koju su usvojili hetero parovi. Ako regrutovanje više LGBT usvojitelja bude uspešno, to će biti pozitivan pomak za decu koja još uvek čekaju na porodicu, uključujući i onu koja teže pronalaze usvojitelje i puno duže čekaju, poput braće i sestara.