www.gay-serbia.com |
Jedan od najpoznatijih glumaca zlatnog doba Holivuda, Rok Hadson, poznat i kao prva slavna osoba za koju je javnost saznala da boluje od AIDS-a, 1985. je u Francuskoj očajnički pokušavao doći do leka za tu, tada sasvim novu i u velikoj većini smrtonosnu bolest.
Iako je ta priča uglavnom poznata, jedan je deo ostao skriven sve do danas - podatak kako je tadašnja prva dama, Nensi Regan, odbila pomoći da se teško oboleli Hadson premesti u drugu bolnicu, otkriva BuzzFeed.
Hadson je doputovao u Francusku nadajući se kako će mu još jednom pomoći vojna lekarka dr. Dominika Dormant, koja mu je u tajnosti godinu pre dala eksperimentalni lek za AIDS. No, ispostavilo se kako dr. Dormant nema ovlašćenja za Hadsonovo premeštanje u vojnu bolnicu jer Hadson nije bio francuski državljanin, a čak nije mogla dobiti ni dozvolu da ga poseti u Američkoj bolnici u Parizu.
Telegram primljen, spremljen i bez odgovora
Hadsonov publicist Dale Olson odlučio je stoga zatražiti pomoć i od bliskih prijatelja američkog glumca iz same Bele kuće - tadašnjeg predsednika Ronalda Regana i supruge mu Nensi poslavši hitan telegram, koji je objavio BuzzFeed.
U telegramu, između ostalog piše: "Samo jedna bolnica na svetu može pružiti neophodnu pomoć kako bi se spasio život Roka Hadsona ili bar ublažili simptomi njegove bolesti. Nadležni general vojne bolnice Persi odbio je primiti Roka Hadsona kao pacijenta, jer nije Francuz. Pariska lekarka Dormant ipak veruje kako bi molba za njegov premeštaj koja bi došla iz Bele kuće ili od visoko rangiranog zvaničnika promenila generalovo mišljenje. Možete li pomoći i može li neko nazvati generala u bolnicu Persi ?"
Bela kuća je primila telegram, koji je na kraju spremljen i u Reganovu predsedničku knjižnicu, ali niko nije nazvao bolnicu u Francuskoj. Rok Hadson je naposletku umro u oktobru iste godine.
Jedan od tadašnjih Reganovih savetnika, Mark Vinberg, na jednom od memoranduma zapisao je sledeće: "Razgovarao sam s gospođom Regan o tom telegramu. Nije smatrala da je to situacija u koju bi se Bela kuća trebala umešati i složila se s mojim predlogom da pošiljaoca (telegrama) uputimo na američku ambasadu u Parizu".
Foto: BuzzFeed
Hudson je postao neželjen čim se saznalo kako se bori s tom zastrašujućom "bolešću homoseksualaca"
"Reganovi su odlučili ne raditi nikakve izuzetke u vezi s traženjem pomoći, samo zato što su im to prijatelji ili neka slavna osoba, nisu bili takvi. Sve su tretirali jednako. Bilo im je žao zbog Rokovog stanja i saosećali su s njim zbog toga, ali nisu smatrali da bi za njega trebali učiniti nešto drugačije nego li za bilo koga drugog", rekao je Vinberg za BuzzFeed News.
No, neki baš i ne veruju takvom objašnjenju.
"Čudi me takvo opravdanje, jer Reganovi su za svog mandata u Beloj kući činili razne usluge svojim holivudskim prijateljima. Siguran sam da je tada Bob Houp ležao u toj bolnici zbog nekog retkog, neizlečivog raka, poslali bi mu predsednički avion Air Force One kako bi ga spasili. Nepobitna je činjenica da su ostavili Roka Hadsona i nisu mu pomogli. Čim se saznalo kako se bori s tom zastrašujućom bolešću homoseksualaca', postao je neželjen i jednostavno su ga ignorisali, kao i sve nas druge", rekao je jedan od prvih članova organizacije ACT UP, Peter Stejlej.
Predsednik Regan nije se javno izjasnio o AIDS-u sve do 1987., kad je od te bolesti u SAD-u umrlo već više od 25.000 ljudi.