www.gay-serbia.com |
Predstavnik organizacije GAYTEN LGBT Milan Djurić kazao je danas da su diskriminaciji u Srbiji najviše izložene žene.
Diskriminacija je najprisutnija u okviru sfere zapošljavanja i na radnom mestu. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku žene imaju čak 20 odsto manju platu od muškaraca i kada imaju istu stručnu spremu i rade na istoj poziciji", kazao je Đurić.
On je predstavljajući projekat "Bezbednost i ravnopravnost" kazao da su na području cele Evrope žene najizloženije diskriminaciji i dodao da su građani u Srbiji ocenili da se najdiskriminatornije ponaša Vlada, zatim poolitičke partije, Skupština i pravosuđe.
On je dodao da su prema podacima istraživanja koje su sproveli Cesid i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti u 2013. godini u Srbiji posle žena najdiskriminisaniji Romi, zatim invalidi, starije osobe i siromašni.
Đurić je kazao da visoko mesto prema stepenu diskriminacije zauzimaju i homoseksualne, biseksualne i transrodn osobe i dodao da transrodne ili transeksualne osobe imaju najveće probleme pri zapošljavanju ili dobijanju novih dokumenata.
Predstavnica organizacije ŠKUC LL iz Slovenije Nataša Sukić kazala je da je najveći problem u celom regionu u tome što je implementacija antidiskriminacionih mera slaba.
"Zakon nije dovoljan. Ako ga ima, onda ga treba implementirati u stvarnosti. Nad zakonima treba vršiti monitoring i ispravljati ih po potrebi", kazala je Sukić.
Ona je kazala da je važno i da bi se do najboljih rezultata došlo kada bi se uspostavio dijalog između nevladinih organizacija, Vlade i Sukić je kazala da je Vlada Srbije napravila neke pomaka i da setrude da svoj napredak prikažu Evropi, ali da je ključno "osvešćivanje celokupne javnosti i promena svesti" kako bi sepoboljšao položaj manjinskih i diskriminisanih grupa.
Projekat "Bezbednost i ravnopravnost" sprovode zajedno NVO iz Srbije iSlovenije i u prvoj fazi radiće na edukaciji civilnog sektora o načinima za osnaživanje manjinskih grupa i borbu protiv diskriminacije, naročito pri zapošljavanju.