www.gay-serbia.com |
Nalazimo se na kraju 2014. godine. Sabiramo utiske i tim povodom razgovarali smo sa Lepom Mlađenović, ženom koja se među prvima na ovom prostoru javno deklarisala kao lezbejka. Ona je aktivisktinja za lezbejska i gej prava, feministička antiratna aktivistkinja Žena u crnom protiv rata, antifašističke ženske organizacije u Beogradu od 1991., i govorila je o aktivizmu, događajima koji su obeležili 2014. godinu, lgbt sceni...
Gay Serbia: Kako si došla na ideju da se baviš lgbt aktivizmom u Srbiji?
Lepa Mlađenović: Kad sam se zaljubila prvi put u jednu ženu, tu u Beogradu, bila sam jako uzbudjena, reklo bi se da sam bila odlepila. To je bila 1986. i tada nisam znala nijednu drugaricu koja bi za sebe koristila termin 'lezbejka'. Jasno je bilo da je društvo bilo koncentrisalo veliku mržnju i odvratnost u taj fenomen: da se ogromna nepravda nadvila nad moju ogromnu ljubav! Tada sam znala da moram da govorim i govorim na raznim mestima kako bih raskrčila prostor za sebe, svoje telo, svoju žudnju, i za druge oko sebe. U Feminističkoj grupi Žene i društvo smo tih godina otvorile temu lezbejske erotike i uskoro je bilo više žena koje su bile zaljubljene u žene.
U 1987. smo imale Prvi Jugoslovenski feministički skup u Ljubljani, tada smo se prvi put srele nas nekoliko koje smo imale iskustvo ljubavi prema ženama. Tu smo osetile varnice i sreću lezbejske zajednice i krenule da se dogovaramo, čitamo knjige, pričamo. To me je podstaklo na radost i još veća uživanja. Aktivizam je za mene uvek bila dobra vest: otvara mi prostore za ideje i osećanja. Sada volim da kažem da sam srećna lezbejka.
Gay Serbia: Kako danas vidiš LGBT scenu u Srbiji i da li se po tvom mišljenju popravio položaj lgbt osoba u odnosu na raniji period?
Lepa Mlađenović: Ogromne su promene. Sada u velikim gradovima već mnogi znaju da je ljubav istog pola pitanje ljudskih prava i poštovanje razlika. Lezbejski, gej, kvir i trans pokret je mnogo uradio za ovih 25 godina. Čestitke svima nama. Čestike Gay Srbiji za 15 godina rada - nebrojeno je puno ljudi na vašim forumima prvi put bilo srećno.
S druge strane čim se maknemo u predgrađe Beograda i dalje, ima puno nacionalizma, lezbofobije, homofobije, pogotovu jer je siromaštvo sve veće, pa narodu nije stalo da se bave nama. To znači da imamo još puno posla.
Gay Serbia: Šta je neophodno da bi se popravio položaj lgbt osoba u Srbiji?
Lepa Mlađenović: I dalje je važno raditi u dva pravca: prema pojedinkama i pojedincima koji vole osobe istog pola ili osećaju nelagodu u svojoj rodnoj koži, dakle stvarati osećanje zajednice. S druge strane raditi na društvu i državi, kako bi javno mnjenje shvatilo da je sve u redu, i da nema razloga za strah i mržnju prema nama. Mi svo vreme samo govorimo o društvenom prostoru za ljubav i ljudska prava, kako bi seksualna orjentacija i rodni identiteti bili stvar slobodnog izbora. Važno je da se podsetimo da je u poslednjih deset godina u svetu od svih ljudskopravaških tema najviše postignuto u polju LGBT prava.
Gay Serbia: Misliš li da postoji sujeta među aktivistima?
Lepa Mlađenović: Sujeta je zabeležena još od Starih Grka, i kako je rekla Dragoslava Barzut, nije prisutna ništa manje, niništa više nego bilo gde drugde. Verujem da je važno da učimo da čujemo druge onako kako drugi čuju sebe, a to znači da širimo opsege svojih mišljenja i osećanja. Solidarnost među aktivistkinjama i aktivistima je neophodna, a ona se očituje upravo u prihvatanju onih koji misle različito od nas, to je još Roza Luksemburg lepo rekla pre više od sto godina.
Gay Serbia: Da li misliš da je Prajd potreban?
Lepa Mlađenović: Jeste. Činjenica da su ove godine par članova države bili na Prajdu je odmah promenilo stavove mnogih. Ulice moraju biti naše! Ali, mi nakon 2001. ne možemo imati Prajd u Srbiji bez punog učešća države, i obično su tu razmimoilaženja u stavovima. Imamo na vlasti ekstremno nacionalističku kliku i mnogi od nas imaju otpor da ih takva država štiti. U suštini, sve mi iz aktivizma želimo Prajd, ali teško nam je da budemo deo strategije jedne mučne države u kojoj svake godine lezbejke i gej i trans i kvir strepe šta će uraditi državni aparat (i zašto), da li izlazimo na trg ili ne, koliko će njih doći da nas mlati a koliko da nas štiti, i to ne znamo sve do zadnjeg časa! To je nedopustivo. A neke-i od nas uprkos svemu što shvatamo kako nas država manipuliše, i uprkos našim strahovima ipak izlazimo na Prajd, jer znamo da na duže staze imamo od toga koristi.
Gay Serbia: Šta je po tebi obeležilo 2014. godinu?
Lepa Mlađenović: Naš rad u našoj novoj grupi Konsultacije za lezbejke. Bila je odlična godina, nas četiri smo uradile preko 20 radionica iskustva, i više nego ikad mladih kvir devojaka se javlja na email konsultacije. Izdale smo 4 brošure za lezbejke, naučile smo puno o emotivnim dimenzijama lezbejki i shvatile da moramo još da učimo. Međutim, u zemlji je bilo oko 30 žena koje su ubijene samo što su žene, a i nekoliko devojaka koje su pre nego štu bile ubijene bile seksualno mučene, gušene, spaljenje ili utrpane u džakove, bačene u kontejner ili pored reke. To je stvarnost u kojoj živimo, a i to da je u Hrvatskoj izdejstvovan zakon o istopolnom partnerstvu i da je već oko 30 parova registrovano.
Gay Serbia: Šta je po tebi obeležilo LGBT scenu u 2014. godini ?
Lepa Mlađenović: Istraživanje i knjiga DŽUVLJARKE Lezbejska egzistencija Romkinja koju je sprovela Vera Kurtić, Koordinatorka Ženskog prostora iz Niša, koja je u knjizi za sebe rekla da je ‘radikalna feministkinja, levičarka i Romkinja koja živi srećnu lezbejsku egzistenciju'. Razgovarala je sa petnaest Romkinja koje vole žene o tome kako žive: videle smo kako im je teško, kako nalaze načine da prežive, i kako uprkos svega insistiraju na ljubavi. Ja se džuvljarkama - Romkinjama koje vole žene, duboko divim. One su u revoltu ne samo naspram heterosistema nego i naspram svoje romske zajednice bez koje teško da mogu da opstanu u ovom rasističkom svetu.
Pored toga bilo je još puno važnih događaja – puno okupljanja i diskusija na razne teme, pa su Žene u crnom, na primer, organizovale BICIKLOM U SREBRENICU, onda u novembru je bio istorijski koncert U Pol 9 kod Sabe kojeg su pokrenule V(j)eštice - lezbejke, biseksualne, feministkinje, veganke, vegetarijanke, radnice, zaposlene i nezaposlene žene, moglo bi se reći da je to bio najveći skup lezbejki i kvir devojaka na jednom mestu! A imale smo ove godine i feminističku letnju školu u kojoj je bilo puno devojaka koje ispituju svoju seksualnost. Dalje, svaka država od Jugoslavije nastala, je imala svoje feminističke festivale i LGBT filmske festivale, a pored toga i pet Prajdova: Ljubljana, Zagreb, Split, Podgorica, Beograd! Važno je da još više izlazimo na ulice, da izlazimo iz Fejsa i tvitera, i budžetskih linija nevladinih organizacija, jel međunarodni donatori imaju svoju računicu, a ona ne odslikava žudnje mladih devojaka i mladića koji imaju malo para i puno straha da vole, i sebe i druge.
Gay Serbia: Pesma koja je po tebi obeležila 2014. godinu?
Lepa Mlađenović: Uzela si sve od lezbejske grupe ‘U pol' 9 kod Sabe' iz Zagreba - o tome kako se lezbejke rastaju, ...a zadnji stiih kaže .... bog baca kockice u glavu me pogodile, malo ošamutile, a ti pokupila sve / Uzela si sve odvela si pse, sad kažes da mačak je tvoj, a dobro znaš da bio je moj.
Gay Serbia: Šta ćeš poklanjati drugima za Novu godinu?
Lepa Mlađenović: Čokolade.
Gay Serbia: Događaj kome se već raduješ u 2015. godini?
Lepa Mlađenović: Ženski marš za Osmi mart u Beogradu, i obeleževanje 20 godina Lezbejskog pokreta u Srbiji! - kad smo zajedno tada se oseti snaga ženskog pokreta, proslavljamo sebe, a možemo i da se grlimo.
Gay Serbia: Preporučite nam:
- knjigu:
Žene na Ribarskom ostrvu, od Štefe Markunove, divne pesnikinje koja je bila u lezbejskom, feminističkom i anti-ratnom pokretu sve do pre 2 godine kada je umrla.
- filmove:
Još jednom, sjajan dokumentani film iz Hrvatske o lezbejkama i drugaricama, od Ane Opalić i Noah Pintarić koji se davao na BeFemu 2014.,
O Susan Sontag i Odri Lord Berlinske godine koji su bili na Merlinka Festivalu 2014.,
i Radikalne harmonije, dokumentarac o lezbejskoj muzici u SAD, ima ga na netu:
http://www.lifeblood.net/videos/2002/2002-xx-xx-radicalharmonies.html
Gay Serbia: Neka poruka za kraj?
Lepa Mlađenović: Za sve nas izvan heteroseksualnog režima srećna nova godina: bezuslovno prijateljstvo sa samima sobom je seme naše sreće.