Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Scena

Homofobni zakoni kao ostatak kolonijalne epohe

crol  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 31. OCT 2014

Fenomen kriminalizacije homoseksualnog polnog čina nije nov. A po svemu sudeći, i dalje je jako aktuelan.

Dovoljno je navesti recentne primere u nekim afričkim zemljama (Uganda, Nigerija, Gambija, Čad, Zimbabve), odluku Vrhovnog suda u Indiji da ukine presudu nižeg suda u Nju Delhiju kojim je čin dekriminalizovan ili pak nedavnu odluku suda u Singapuru kojom je zakon o kriminalizaciji homoseksualnog polnog čina među muškarcima ostao na snazi.

Iako se među navedenim slučajevima ne može baš staviti znak jednakosti, ipak postoji niz elemenata koji upućuju na izvesne zajedničke temelje novog-starog zamaha antigej zakona. Negde zakoni spominju "neprirodni čin", negde se eksplicitno referiše na sodomiju (u tom kontekstu, nije zgoreg spomenuti da je u SAD-u 2003. bila potrebna intervencija Vrhovnog suda da se ukinu zakoni protiv sodomije u čak 14 saveznih država), a uglavnom se radi o zakonima koji brane polne odnose među muškarcima.

Nadalje, zajednički elementi mogu se pronaći i u odbrani tih zakona. Afričke vođe nisu nijednom spomenule homoseksualnost kao zapadni uvoz (predsednik Zimbabvea Robert Mugabe bio je posebno slikovit u svojim izjavama da homoseksualnost "nagriza moralno tkivo Afrike", uopšteno, ponavljalo se kako je homoseksualnost "neafrička"). Ekonomski analitičari su pak podsetili da navodna borba protiv "uvoza homoseksualnosti" može poslužiti kao efektna dimna zavesa kojom se stalno prikrivaju pravi socijalni i privredni problemi afričkih država (slična argumentacija iznesena je i u slučaju Rusije koja se trenutno žustro bori protiv "propagande homoseksualnosti" što je neizostavno predstavljeno kao neželjeni uticaj Zapada).

Britanski sistem je najrepresivniji

Koji je, dakle, uzrok tom žestokom prijanjanju uz homofobiju i pripadajuće joj zakone? Val Kalenda, LGBT aktivista iz Ugande, upozorio je ranije ove godine (pre no što je tamošnji Vrhovni sud ukinuo zakon o zabrani promovisanja homoseksualnosti kojima se uvela i obaveza javne prijave osoba s homoseksualnim sklonostima) u tekstu u Think Africa Press na vezu između antigej zakona i kolonijalnog nasleđa. U njemu podseća da su zakoni o kriminalizaciji homoseksualnosti uveli kolonizatori, a suprotstavlja im drevni plemenski sistem društvene inkluzije. Navodi da su u afrički sistem samo prekopirane stavke o kriminalizaciji koje su postojale u zapadnim zemljama čemu valja pridodati i efekte evangelizacije koja se nije libila uspostaviti jasnu hijerarhiju polnih praksi.

Zanimljivo, slične argumente navodi u svojoj analizi i Washington Post. Primera radi, u Indiji je zakon o kriminalizaciji homoseksualnosti direktan uvoz iz britanskog pravnog sistema. Britanski sistem ukinuo je zakone protiv sodomije u Engleskoj i Velsu tek 1967., a tada je uticaj na bivše kolonije bio bitno slabiji. Autori Enze Han i Joseph O'Mahoney tvrde, među ostalim, da je u bivšim francuskim kolonijama brže došlo do dekriminalizacije sodomije jer je Francuska, nakon revolucije, širila prosvetiteljske ideje.

Prema istraživanju koje su sproveli, zemlje u Subsaharskoj Africi, među kojima su mnoge bivše britanske kolonije, sklonije su kriminalizaciji homoseksualnog polnog čina od bivših francuskih kolonija. No i druga istraživanja podržavaju tezu da su antigej zakoni direktno nasleđe britanske kolonijalne vladavine. A sva ta istraživanja direktno podrivaju teze afričkih vođa o LGBT pravima kao novom kolonijalizmu Zapada.

Kolonijalno nasleđe tek je deo problema

No kolonijalno nasleđe ne može biti jedini faktor u prosuđivanju naglog rasta antigej zakona u nekadašnjim kolonijama. The Economist tako podseća da ne valja podceniti ni uticaj američkih evangelista koji su, primera radi, u Ugandi naišli na plodno tlo za svoje rogoborenje protiv LGBT populacije. Tamo su čak uspeli i direktno uticati na donošenje zakona.

Da je postkolonijalna stvarnost mnogo složenija, pokazuje i istraživanje centra Pew sprovedeno prošle godine u 39 zemalja u kome je ustanovljena jaka veza između tolerancije naspram homoseksualnosti i religije. Isto tako, teza o snažnom nasleđu britanskog kaznenog sistema (tačnije, člana 377. o zabrani sodomije) koji je zakočio liberalizaciju nekadašnjih poseda nije baš uverljiva. Naime, situacija danas nije mnogo bolja u nekadašnjim francuskim i španskim kolonijama. Primera radi, u Alžiru je i danas na snazi zakon u kome stoji da je homoseksualni polni čin kažnjiv boravkom u zatvoru, od dva meseca do dve godine.

* Ovaj tekst sufinansiran je sredstvima Fonda za podsticanje 
pluralizma i raznovrsnosti elektronskih medija.

 

Vaši Komentari
Predloziti kolonijalizam kao pretpostavku antigej zakonu prosto nije validno i primer bivsih britanskih poseda SADa i Kanade baca istu na kolena. Bivse kolonije dobijanjem svog suvereniteta su preuzele na sebe punu odgovornost za svoju sudbinu.

Umesto sto citamo lupetanja preuzeta sa CROLa zasto nas ne informisete clancima o savremenoj LGBTIQ misli iz naprednih drustvenih sistema? Poenta je modernizovati Srbiju i promovisanje retardiranih ideja iz Hrvatske nama zaista ne cini nikakve usluge.
Dedinje, Srbija · 31.10.2014, 20:36
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.