www.gay-serbia.com |
Iako je Kina 2001. skinula homoseksualnost s popisa mentalnih poremećaja, kineska LGBT populacija i dalje se suočava s nizom društvenih pritisaka. Tako su i dalje česti slučajevi da se šalje na konverzivne terapije u nastojanju da se "preobrate".
Stoga se jako bitnim čini prvi sudski postupak u Kini pokrenut protiv prakse tzv. "konverzivnih terapija". Postupak je pokrenuo Xiao Zhen koji tvrdi da je iskusio traume u klinici Chongquing gde je morao zamišljati erotske homoseksualne scenarije da bi mu potom davali elektrošokove. Proces se vodi na sudu u Haidianu, na zapadu Pekinga, izveštava AFP. Xiao Zhen pokrenuo je istovremeno i proces protiv internet kompanije Baidu zbog oglasa za terapije.
Pred sudnicom okupilo se i nekoliko aktivista s napisima "Homoseksualnost ne treba lečiti!". Smatraju da sudski postupak ima veliku simboličku vrednost. "U Kini, oni koji kreću na konverzivne terapije čine to zbog pritiska porodice. Kada roditelji saznaju da im je dete homoseksualne orijentacije, šalju ga u psihijatrijsku bolnicu na lečenje", tvrdi Xiao Tie, direktorka LGBT centra u Pekingu.
Nadalje, smatra da većina onih koji tvrde da su ih dotične terapije "izlečile" govore to da bi što pre završili s bolnim tretmanima. Iako su se konverzivne terapije izvodile svuda po svetu tokom prošlog stoleća, danas ih medicinska struka drži nenaučnim, neučinkovitim i opasnim.
No lukrativna industrija konverzivnih terapija nije još posve posustala, posebno u SAD-u, Ujedinjenom Kraljevstvu, Singapuru i Kini.