Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Scena

Strah treći partner u homoseksualnim vezama

Politika - Katarina Đorđević  ·  beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 05. MAY 2014

Đorđe Mladenović i Isein Fetoski (Foto Z. Kršljanin)

Isein Fetoski i Đorđe Mladenović zbog svoje orijentacije prošli kroz porodične drame, pritisak poslodavaca i nasilje.

Oni nose burmu na domalom prstu, ali ne smeju da razmene nežnosti u javnosti. U jednom momentu bili su stavljeni pred nemoguću dilemu da biraju između porodice i svoje seksualne orijentacije. Odluka da ne kriju svoje seksualno opredeljenje do sada im je donela dva otkaza, jedno brutalno prebijanje i obijanje stana. Iako su svesni da svojim pojavljivanjem u javnosti rizikuju novi fizički napad, beograđani Isein Fetoski (32) i Đorđe Mladenović (24) kažu da je strah treći partner u njihovoj vezi od samog početka. Upoznali su se kada je Đorđe pre par godina pristupio nevladinoj organizaciji „Siguran puls mladih", čiji je jedan od osnivača Isein, i već tri godine dele sve lepote i teškoće zajedničkog života u Srbiji u kojoj svaki drugi građanin smatra da je homoseksualnost bolest, a svaki deseti veruje da se pogrešna seksualna orijentacija leči batinama.

Đorđe Mladenović nerado se priseća porodične drame koja je nastala nakon što je roditeljima priznao svoju seksualnu orijentaciju. Iako veruje da su otac i majka pretpostavljali da on nije kao svi ostali dečaci („uglavnom sam se družio sa devojčicama a ne sa dečacima, igrao sam lastiš, a ne fudbal, rečju, živeo sam taj stereotip o homoseksualnosti), kada je na prvoj godini fakulteta priznao svoju seksualnu orijentaciju, reakcija roditelja bila je veoma dramatična.

- Bilo mi je potrebno dve-tri godine da „ispeglam" odnose, danas smo u fazi da Isien moju mamu zove tašta, ali sam za te dve godine sazreo koliko nisam u prethodnih dvadeset - morao sam da se iselim iz stana, napustim studije i zaposlim se, jer moji roditelji nisu hteli da finansiraju moje studije. Sticajem srećnih okolnosti, uspeo sam da ubedim majku da sa mnom krene na porodičnu terapiju i to nam je pomoglo da sredimo odnose. Ali, ima roditelja koji nikada ne pogaze obećanje „nećeš preći prag moje kuće dok sam ne promeniš". Najveći problem jeste činjenica da nemate gde da odete ako vas roditelji izbace na ulicu i najčešće se dešava da danima lutate gradom i spavate na klupi u parku dok ne nađete krov nad glavom. Paradoks je da u jednoj patrijarhalnoj i konzervativnoj sredini kao što je Crna Gora postoji sigurna kuća za pripadnike LGBT populacije, a u Srbiji je praktično nema - priča Đorđe.

Isein nije odrastao sa roditeljima već sa bakom koja je rano umrla, pa nije bilo ni prilike da joj saopšti svoju seksualnu orijentaciju. Kada je zagazio u punoletstvo i prepoznao svoju seksualnost, prva osoba kojoj se poverio bila je psiholog i gej aktivistkinja Lepa Mlađenović, koja mu je pomogla da razmrsi klupko psiholoških i emocionalnih dilema.

- Lično ne poznajem mnogo ljudi koji su priznali okolini svoju seksualnu orijentaciju, ali zato poznajem veliki broj njih koji žive dvostrukim životom. Mi u terenskom radu često obilazimo tzv. kruzing mesta na kojima se okuplja LGBT populacija kako bi im delili prezervative. Ta mesta uglavnom posećuju homoseksualci koji žive u „srećnim brakovima" sa osobom suprotnog pola - priča Isein.

- Mene su mnogi drugari ubeđivali „ne znaš da li si zaista gej dok ne probaš seks sa ženom" i često sam slušao refren „samo se ti oženi, pa posle budi gej i radi šta hoćeš" - nadovezuje se Đorđe i dodaje da mu nikada na pamet nije palo da „eksperimentiše".

Život ovog mladića jeste metafora većine problema sa kojima se susreću pripadnici LGBT zajednice - on je pre dve godine bio žrtva brutalnog prebijanja, a otkaz na poslu je dobio kada je sin njegovog poslodavca na „Fejsbuku" video Đorđeve slike sa letovanja u Barseloni, u koju je otišao sa svojim partnerom.

- Radio sam kao magacioner u jednoj izdavačkoj kući, a prekidu radnog odnosa prethodio je stravičan mobing. Na kraju su mi rekli: „Nećeš izaći iz ove sobe dok ne potpišeš otkaz." Taj stres se po jačini mogao meriti sa onim stresom koji sam doživeo kada su me roditelji izbacili iz kuće - priča Đorđe.

Isein je takođe dobio otkaz u kiosku u kome je radio u noćnoj smeni, nakon što ga je policajac koji je obezbeđivao taj kiosk video da odlazi u gej klub. Kaže da nakon toga nije imao većih neprijatnih iskustava zbog svoje seksualne orijentacije, ali priznaje da tome u velikoj meri kumuje činjenica da veoma pazi da ničim ne „iritira" okolinu.

- Nikada se ne oblačim i ne ponašam provokativno, niti na javnim mestima govorim o svom seksualnom opredeljenju, „Paradi ponosa" i pravima koje treba da uživa LGBT zajednica. Zahvaljujući činjenici da sam predsednik skupštine stanara zgrade u kojoj živim i da sam dosta uradio na poboljšanju kvaliteta života stanara, imam normalnu komunikaciju sa komšijama. Iako oni znaju da Đorđe i ja živimo zajedno, ipak ne odustaju od pitanja „kad ću da se oženim" - u šali kaže Isein.

Autor: Katarina Đorđević, Politika

 

Vaši Komentari
da vodimo racuna ko ce nam biti u krevetu u nasem stanu, da nam komsije brane sa kim cemo biti ?! o boze.... nedopustivo. Cik nek mi neko zabrani da imam kucu ili zivotinju u stanu ili nekog coveka zivotinju :)
beograd 1 · 07.05.2014, 5:25
osecam bes ..pazi ''policajac video kako ulazi u gej klub i ocinkario ga'' pa i gejevi placaju porez i plate policiji i ministrima, zar su gejevi u srbiji kao jevreji u nemackoj 40tih godina 20 veka ?!
BG1 · 07.05.2014, 5:22
Svaka vama cast ja nebi mogao tako nesto da izvede tam. kada bi se meni nesto tako desilo sigurno nebi bio ovde medju vama.
Beograd · 06.05.2014, 15:00
Ovo se zove hrabrost!
Svaka čast momci!!!
Ali vas sve molim da pročitate članak izvesnog "Srpskog kulturnog kluba", mada se još borim u sebi da vidim šta je tu kulturno:
http://www.srpskikulturniklub.com/vucic-uvodi-gej-brak
Naravno da su ga preneli i "najveći brižnici" LGBT populacije u Srbiji "Dveri".
Kako bi Orvel rekao Rat je Mir, Netolerancija je Kulturno,
Diskriminacija je Briga... već viđeno.
Voždovac, Beograd · 06.05.2014, 2:47
Svaka Vam čast!!!
Kragujevac · 05.05.2014, 23:47
Sta reci ? Pojedinci videli slike sa letovanja sa prijateljem ili policajac video da svratis u gej klub i evo problema-otkaz na radnom mestu. Da su obojica okrenuli nacin ponasanja pa da su se druzili sa najvecim lopovima ,letovali sa kriminalcima ,da su svracali na splav gde se puca iz oruzja tada bi bili upotpunosti " zasticeni" i verovatno dobili unapredjenje na radnom mestu . Sta je tu je .Dokle ?Ko zna i ko zna kada cemo se svi promeniti , bez obzira gde i kako zivimo? Jedno je bitno: udari na nemocnog i nezasticenog i time se i druga strana leci ,to je njihova ,nazalost ,terapija.
Prijepolke,06.05.14. · 05.05.2014, 23:36
Odlican clanak
slakan · Belgrade, Serbia · 05.05.2014, 21:51
Ko to kaze, ko to laze, Srbija nije patrijahalna i konzervativna sredina? Mi smo to uvek bili a od kada smo postali samostalna drzava ta karakteristika srpskog mentaliteta je postala bolno ocigledna samo nama samima. Samoobmana je dosla do te mere da Politikin urednik ne smatra potrebnim i korisnim za drustvo u celini da autorka teksta napise svoje ideje o resenju problema ljudskih prava u Srbiji vec samo dozvoljava da nam kao papagajka servira pricu o traumama jednog bgdskog gej para. Pa znate sta? Ovde nije pitanje da prosecan Srbin sedne, zamisli i sazali se na nas LGBT vec da li drzava institucionalno gazi po pravima svojih gradjana i kako je to u interesu biraca da se sa time prestane a idealno krivci za to izvedu pred lice pravde.
Dedinje, Srbija · 05.05.2014, 14:23
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.