Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Svet

"Religijska uverenja" trebala bi postati zakonski osnov za diskriminaciju bez premca

crol  ·  sad  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 19. FEB 2014

Zastupnički dom u Kanzasu prošle sedmice usvojio je predlog zakona kojim bi se uvela direktna diskriminacija LGBT osoba pod okriljem "religijskih uverenja", no isti nije prošao na čitanju u Senatu.

Prema ideji određenog dela republikanaca, država Kanzas ne bi mogla kazniti poslodavce koji odbiju zaposliti LGBT osobu ili izjednačiti prava svojih LGBT zaposlenika, a fotografi, cvećari, poslastičari i ostali koji se bave uslužnim delatnostima mogli bi bez ikakvih posledica odbiti usluge istopolnim parovima i pojedincima, pozivajući se na religijska uverenja koja im brane pružanje takvih usluga.

Kako to biva u SAD-u, nije trebalo dugo čekati na žestoke osude sa svih strana pa su zato članovi Senata, pod pritiskom javnosti i iz straha da bi ih buduće generacije mogle proglasiti zadrtim primitivcima, odbacili ovaj predlog, a predsednica Senata Suzan Vagl objasnila je da se "njeni republikanci zalažu za tradicionalni brak, zaštitu religijskih sloboda i zaštitu pojedinca od prisilnog kršenja vlastitih uverenja", no da isto tako "ne podržavaju uvođenje ovog oblika diskriminacije".

Osim što bi predloženi zakon omogućio poslodavcima, ugostiteljsko-turističkim radnicima i pojedincima da bez posledica diskriminišu LGBT osobe, jednako bi tako onemogućio onim pojedincima koji veruju da su žrtve homofobije da podignu tužbu. Kanzas je dugo vremena bilo na glasu kao jedna od progresivnijih saveznih država koja je prva uvela napredne zakone o pravima radnika i žena. Međutim, njeno zakonodavstvo počelo je nazadovati početkom 1990-ih kad je uvedena zabrana pobačaja, određena donja starosna granica za sklapanje braka na 15 godina i ustavnom zabranjeni gej brakovi.

Bitka se nastavlja, javnost osuđuje

Iako je Senat odbacio predlog zakona, bitka još uvek nije gotova. Država Kanzas jedna je od onih koje još uvek ustavom brane istopolne brakove pa predsednik Zakonodavnog odbora u Senatu, Džef King, strahuje da sada sledi inicijativa za ukidanje ovog zakona. Kako bi sprečio ovakve događaje, King planira sazvati zainteresovane strane da se konsultuju oko zakonskog regulisanja zaštite religijskih sloboda koja bi se odnosila na sve one pojedince i organizacije čija se uverenja kose s neizbežnim društvenim i pravnim promenama.

Protest neonacista iz novembra 2013. u Kanzas Sitiju

© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.