Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Srbija

Zakon o rodnom identitetu štitio bi prava transeksualaca

tanjug  ·  beograd  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 13. DEC 2013

Gejten-LGBT – centar za promociju LGBTIQ prava uz podršku Labrisa – organizacije za lezbejska ljudska prava i Foruma za etničke odnose održao je konferenciju za novinare u petak, 13. decembra 2013. godine u prostorijama Medija centra.

Na konferenciji je prvi put predstavljen Model zakona o rodnom identitetu, a predstavljeni su i Model zakona o registrovanim istopolnim zajednicama i radna verzija predloga javne politike iz oblasti zaštite prava i poboljšanja kvaliteta života LGBTIQ građana/ki.

Model zakona o rodnom identitetu, nastao u saradnji tima Gejten-LGBT i pravnica Slavoljupke Pavlović, Jelene Simić i Zorice Mršević, za cilj ima zaštitu prava i unapređenje položaja trans* soba, odnosno osoba čiji doživljaj rodnog identiteta i njegovo ispoljavanje odstupaju od uobičajenih i očekivanih binarnih rodnih uloga i koje su zbog toga izložene izuzetno visokom stepenu diskriminacije i nasilja.. Model zakona izrađen je u skladu sa preporukama vodećih međunarodnih organizacija, Džogdžakartra principom Ujedinjenih nacija, kao i preporukama Komesara za ljudska prava Saveta Evrope. Pored toga što je u skladu sa zahtevom za depatologizacijom trans* identiteta, Model zakona je u saglasnosti i sa postojećim domaćim zakonodavstvom. Model zakona trans* osobama omogućava zaštitu od diskriminacije i ostvarivanje prava u oblastima koje su u ovom trenutku u Srbiji u potpunosti neregulisane (pravo na promenu imena i oznake pola, pravo na zapošljavanje, osiguranje, bračni i porodični život, zdravstvenu zaštitu).

Aktivisti Gejtena-LGBT Milan Đurić i Kristian Ranđelović govorili su o trenutnom položaju trans* osoba u Srbiji, kao i trijadnoj terapiji, dok je Jelena Simić ukratko predstavila zakon i naglasila da se kod nas medicinski zahvati promene pola rade već dvadeset godina, ali da je pravna zaštita trans* osoba neadekvatna.

Aktivistkinja Labrisa Dragoslava Barzut izjavila je da je Model zakona o registrovanim istopolnim zajednicama izrađen u saradnji Labrisa i pravnih eksperata Centra za unapređenje pravnih studija i Aire centra iz Velike Britanije i istakla da se njime reguliše položaj nekoliko hiljada istopolnih zajednica koje već postoje u Srbiji, ali koje zbog nedostatka pravne regulative ne mogu da ostvare niz prava, kao što su pravo na nasleđivanje, pravo na socijalno i zdravstveno osiguranje, pravo na posete u bolnicama itd.

Mladen Antonijević Priljeva iz Foruma za etniče odnose govorio je o projektu podrške formiranju javnih politika iz oblasti zaštite prava i poboljšanja kvaliteta života LGBT građana i građanki. Nakon preko četrdeset konsultacija sa više od dvadeset organizacija koje se bave različitim aspektima zaštite ljudskih prava definisano je pet prioriteta za formiranje predloga javne politike, koji će činiti osnovu političkih zahteva LGBT zajednice: 1. pristup vladavini prava; 2. bezbednost, prevencija nasilja i borba protiv nasilja; 3. zabrana diskriminacije; 4. obrazovanje i socio-ekonomska stabilnost; 5. LGBT kultura i identiteti.

Snimak sa konferencije možete pogledati :::ovde:::

Vaši Komentari
Ovakav pristup problemima LGBT zajednice Srbije je zesca greska u koracima koje i sedmogodisnje dete moze slobodno oceniti kao naivnost, a mi malo stariji i kao podmuklo skrivenu poslovno-politicku rabotu aktivista. Elem, ovako postavljeni predlozi zakona nasim hetero sugradjanima izgledaju kao da LGBT zajednica zahteva neki poseban tretman kada mi u stvari samo zelimo da imamo iste obaveze i prava pred zakonom kao i oni. Zasto se energija aktivista ne usmeri na zahtev za dosledno tumacenje principa drzavnog uredjenja republike i ne zahteva od drzavnih organa odgovornost za sprovodjenje istih? Problem resen. Dogadjanja u Srbiji povodom LGBT pitanja negira strategiju LGBT organizacija u poslednjih 12 godina, i ovo je sada vec preraslo u ludost.
A sto se tice sramnog TANJUGovog naslova teksta, on ponovo dezinformise javnost Srbije. Transeksualci su gradjani ove zemlje cija prava ne treba da stitimo vec da postujemo. Gde je GLIC da izreaguje na ovakvo izvitopereno misljenje javne sluzbe? Sramota.
Dedinje, Srbija · 13.12.2013, 21:13
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.