![]() |
www.gay-serbia.com |
Evropski parlament juče je odbio prihvatiti tzv. Estrela izveštaj kojim se predlaže da pravo na seksualno i reproduktivno zdravlje i pravo na polni odgoj postanu ljudska prava.
Izveštaj pokriva niz važnih tema iz područja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava: kontracepcija, neželjene trudnoće, pobačaj, seksualna edukacija, seksualno nasilje, smrtnost pri porođaju te prevencija i lečenje seksualno prenosivih bolesti. U izveštaju se naglašava da trenutni političko-ekonomski kontekst preti poštovanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava.
Izveštaj je odbačen s 334 glasa protiv i 327 glasova za te je usvojen alternativni predlog kluba konzervativaca i kluba pučana u kojem stoji: „Oblikovanje i implementacija javnih politika o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima i polnom odgoju u školama u nadležnosti je država članica".
Estrela izveštaj sastavila je evroparlamentarka iz Portugala Edite Estrela i njegovim usvajanjem izvršio bi se veći pritisak na neke zemlje članice Evropske unije u kojima je abortus na zahtev žene još uvek ilegalan. Radi se o Irskoj, Poljskoj, Malti i Luksemburgu.
Čak i u zemljama u kojima je abortus legalan, u praksi se žene često suočavaju sa strukturalnim problemima dugih lista čekanja, pristrasnog savetovanja i odbijanja izvršavanja postupka zbog prigovora savesti. O dostupnosti pobačaja u Hrvatskoj pisala je Libela čije su novinarke identifikovale niz metoda kojima se u praksi nastoji ograničiti pravo žena na siguran i dostupan abortus.
Izveštaj predlaže da se zaštite ženska reproduktivna i seksualna prava u svim zemljama Evropske unije, kao i pravo na naučno utemeljen polni odgoj. Njegovim prihvatanjem sistemi javnog zdravstva bili bi obavezni ženama pružati usluge sigurnog pobačaja čime bi se sprečilo ilegalno i vrlo rizično obavljanje pobačaja koje ugrožava žensko zdravlje i njeno pravo da samostalno i bez uplitanja države donosi odluke o svom telu.
Odbijanje ovog izveštaja ujedno je i odbijanje rodne ravnopravnosti budući da je potpuno jasno da žene ne mogu biti ravnopravne s muškarcima sve dok im se uskraćuje kontrola nad vlastitim telom. Time je Evropski parlament odbio prihvatiti načela kvaliteta, dostupnosti i prihvatljivosti seksualnih i zdravstvenih usluga za sve.
Temeljni argument za uvrštavanje ženskih reproduktivnih i seksualnih prava u povelju o ljudskim pravima jeste činjenica kako nepoštovanje tih prava krši načela jednakosti, nediskriminacije, dostojanstva i slobode od nehumanog i ponižavajućeg postupanja. Upravo su ta načela ona koja leže u samom temelju ideje o ljudskim pravima koja svaki čovek ima temeljem toga što je čovek.