www.gay-serbia.com |
Beograd prajd pozdravio je danas održavanje Parade ponosa u Budvi i ocenio da ona može biti od strateške važnosti za razvoj LGBT prava u Crnoj Gori.
"Parada u Budvi održana je legalno, nenasilno, uz poštovanje i uvažavanje razlika. Međutim, druga strana je pokazala svoje lice kada su huligani napali kolonu. Još više zabrinjava činjenica da su se njima pridružili i građani koji su kamenovali i vodom polivali učesnike Parade", navodi se u saopštenju Beograd prajda.
Kako se dalje navodi, "ovo ukazuje da pored postojanja tzv. političke volje, mora permanento da se radi na promeni sistema vrednosti društva u kome je javno iskazivanje nasilja moguće".
"Građani i građanke mogu da se ne slažu sa organizovanjem Parade ponosa u Budvi, ali ne smeju da svojim delovanjem uskraćuju ta prava drugima, niti da direktno ugrožavaju život učesnicima", navodi se u saopštenju.
Beograd prajd je ocenio da Parada ponosa u Budvi treba da bude shvaćena kao generalna proba istog skupa u Podgorici.
"Parada ponosa u Budvi je proba za paradu u Podgorici najavljenu za 27. oktobar, a čiji će ishod nedvosmisleno pokazati kako se crnogorska država, vlast, institucije i političari zaista odnose prema svojim građanima", saopšteno je iz Beograd prajda.
U Budvi je danas održana Parada ponosa, a jake snage policije sprečile su protivnike skupa da fizički napadnu okupljene. Okršaji napadača i policije trajali su u Budvi i nakon završetka skupa.
Organizatori Prajda u Beogradu, posle današnjih sukoba na Paradi ponosa u Budvi, očekuju da će šetnja, zakazana za 28. septembar ove godine, ipak, proći bez problema.
Ovogodišnji "Prajd vik" predviđeno je da traje od 20. do 28. septembra, a biće završen šetnjom ulicama glavnog grada
Član Organizacionog odbora beogradskog prajda Goran Miletić očekuje da će sve proći "kako treba" i dodao da iskustva iz prethodnih godina govore da ne treba davati prognoze.
On je dodao da je od početka godine odžano nekoliko koordinacionih sastanaka, a jedan od najvećih bio je krajem prošlog meseca gde su bili predstavnici svih relevantnih državnih organa, Ministarstva pravde, MUP-a, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, predstavnici Kancelarija za ljudska i manjinska prava, grada Beograda.
"Kod nas sve zavisi od političke volje i svima je jasno čija politička volja je potrebna da se prajd održi, kao i za borbu protiv korupcije", naglasio je Miletić.
On je dodao da je država "prošlogodišnjom zabranom Parade ponosa" poslala više tužnih poruka, a prva je da ne poštuje sopstveni Ustav i zakon, jer, prema Ustavu i zakonu, ne mogu da zabrane takav skup.
"Poslala je poruku da ne stoji iza sopstvenih građana, već da stoji iza nekih koji napadaju, koriste nasilje, pretnje", naglasio je Miletić.
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović podsetila je da je, presudom Ustavnog suda iz aprila 2013, poslata jasna poruka da ograničenje slobode okupljanja iz bezbedonosnih razloga predstavlja zapravo kršenje Ustavom garantovanog prava.
"Za društvo u Srbiji je važno da se proširi svest o tolerancije i to je mnogo bitnije od toga što se svaki put ponavlja ista priča da Evropa nešto traži i da se očekuje priznanje Evrope ako je prajd organizovan", naglasila je ona.
Paunovićeva je podsetila da Parada ponosa nije samo šetnja ulicama, već da su za "Prajd vik" najavljene brojne manifestacije, okrugli stolovi, gde će se govoriti o pitanju unapređenja položaja LGBT zajednice.
"Šetnja predstavlja završnicu aktivnosti. Verujem da ćemo do tada uspeti da stvorimo neophodne preduslove da do šetnje i dođe", naglasila je ona.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić nada se da će ove godine Parada ponosa biti održana u sigurnom i bezbednom okruženju.
"To je način da svima pokažemo da smo kao društvo, pre svega, privrženi ideji ljudskih prava, da smo spremni da poštujemo ljudska prava i da umemo da uvažimo pravo na različitost", navela je Petrušićeva.
Ona je pozdravila održavanje prve Parade ponosa u Crnoj Gori i dodala da veruje da će se steći uslovi da se parada u Srbiji održi u bezbednom okruženju.