Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Srbija

Govor mržnje na internetu

vreme  ·  društvo | beograd  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 23. MAY 2013
OBLICI NASILJA NA INTERNETU: Komentari na različitim društvenim mrežama, forumima, vređanje po rasnom, seksualnom, verskom i bilo kom osnovu, kao različiti oblici diskriminacije

Srbija se sredinom marta priključila evropskoj kampanji koja predviđa formiranje Nacionalnih komiteta, čiji je cilj suzbijanje govora mržnje na internetu. Ta kampanja pokrenuta je u još 37 zemalja.

Sloboda medija i izražavanja, jedna od vrednosti na kojima počiva EU i koja se mora poštovati, a građani moraju biti odgovroni za izgovorenu reč, zaključili su učesnici okruglog stola „Govor mržnje na internetu", održanog 22. maja u Medija centru u Beogradu.

„Treba biti svestan da je u Srbiji i dalje prisutna stigmatizacija određenih grupa, a pre svih pripadnika romske manjine i LGBT populacije. Bilo da se radi o političarima, poslanicima, pripadnicima crkve... trebalo bi da budu svesni reči koje izgovaraju", rekao je šef Delegacije Evropske Unije u Srbiji Vensan Dežer

On smatra da je neophodno uspostaviti regulatorna tela i odgovarajući zakonski okvir kako bi se suzbio govor mržnje u medijima na internetu. Pored usvajanja zakona, potrebno je da i mediji i ličnosti iz javnog života, budu svesni svoje odgovornosti i uticaja koji imaju na javnost, objasnio je Dežer.

Potpuno zakonsko regulisanje ovog domena, moglo bi da dovede i do suprotnog efekta, odnosno preterane regulacije, što bi značilo ugrožavanje slobode medija. Potrebno je uspostavljanje ravnoteže između ograničavanja mogućnosti za nastanak govora mržnje i čuvanja slobode medija, objasnio je Peter Burkhard, šef misije OEBS u Srbiji.

„Internet je sredstvo koje se širi i omogućuje ljudima da izraze svoje mišljenje, ali izloženost internetu može da proizvede i tragične događaje", dodao je Burkhard. Pored zakonske regulativa, neophodno je i uvođenje medijskog obrazovanja. Na taj način bi se podigla svest građana o svim posledicama koje mogu nastati zbog govora mržnje na internetu.

Nizak nivo medijske pismenosti, kao i dugogodišnje robovanje stereotipima u medijima, kod velikog broja građana je dovelo do nereagovanja na govor mržnje, rekao je Nedim Sejdinović, predsednik Izvršnog odbora Nezavisnog društva novinara Vojvodine.

„O podložnostima stereotipnom odnosu prema stvarnosti izlišno je i govoriti, pošto je to, na žalost, konstanta našeg javnog govora i mejnstrim medija", dodao je Sejdinović.

Ono što nije dozvoljeno u tradicionalnim medijima ne sme biti dozvoljeno ni na internetu. To se odnosi kako na objavljen sadržaj, tako i na cenzuru. Opcija za rešavanje problema je i samoregulacija koja počiva na etičkim pravilima profesije, odnosno na Kodeksu koji je proširen i na internet medije.

 

Vaši Komentari
Pa ovo je odlicna vest koja ce da uposli naseg Pecu i GLIC, i da ga odmori od tricarija poput deljenja priznanja o negejizmu! Srbija se prikljucila programu i na GLICu je da sastavi izvestaj o primerima srpske medijske slike po kojoj je tako ljupko jedino mrtav gej dobar gej, uruci ga prvog dana rada regulatornom telu, i da sazna koje konkretne mere to vladino telo namerava da preduzme da se takva praksa prema LGBT zajednici penzionise. Meni odmah ovo palo na pamet a preostalo je ovih meseci da vidimo kakav potez Peca namerava da povuce.
Dedinje, Srbija · 24.05.2013, 1:23
Pa nije govor mrznje samo na netu, nego i na radiju... slusajte sve one viceve na 91.8 i 106.8 kako se podsmevaju i ponizavaju jadne rome. Nekome je smesno to sto je neko siromasan, pa Srbija je najbednija drzava Evrope cemu se smejete onda magarci??
rupa-srbija · 23.05.2013, 14:37
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.