Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Svet

Da li je Amerika spremna za bračnu jednakost?

crol  ·  Vašington  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 26. MAR 2013

Ova sedmica za SAD mogla bi postati jedna od onih koji se pamte zauvek - Vrhovni sud upravo je počeo s razmatranjem ustavnosti kalifornijskog Predloga 8 i zakona DOMA koji brak definiše kao zajednicu muškarca i žene.

Devet sudija Vrhovnog suda danas i će sutra saslušavati argumente i jedne i druge strane oko dva slučaja - Predloga 8 (zakon o zabrani gej brakova u Kaliforniji) i DOMA-e (Zakon o odbrani braka koji je 1996. potpisao tadašnji predsednik Bil Klinton), a od ishoda će zvisiti budućnost svih LGBT stanovnika SAD-a.

Oba bi slučaja trebala promeniti živote gej osoba i transformisati decenijama star pokret za gej prava, u zaštitu seksualnih manjina na nacionalnom nivou.

Kalifornijski slučaj još se naziva "Perry protiv Hollingswortha", po voditeljima pro i antigej kampanja. Kad bi sud presudio u korist Perryja, tada bi gejevi i lezbejke dobili osnovno pravo na brak kao što to već uživaju heteroseksualni parovi. Ovakva bi odluka značila potpunu bračnu jednakost za stanovnike Kalifornije.

Podsetimo, bračna jednakost je postignuta u državama Konektikat, Ajova, Mejn, Merilend, Masačusets, Njuhempšir, Njujork, Vermont i Vašington.

Istorijaska odluka

"Vrhovni sud retko kad donosi odluke koje imaju potencijal postati transformirajuće poput ove", izjavio je Erwin Chemerinsky, dekan Pravnog fakulteta na kalifornijskom Univerzitetu.

Kontroverznom Predlogu 8 emisiju je posvetila i Rachel Maddow

Profesor prava na Univerzitetu Čepman i predsednik antigej grupe Nacionalne organizacije braka, Džon Istmen, vidi potencijal za veliku, ali negativnu promenu koja bi mogla nastupiti u slučaju da Sud odbaci Predlog 8.

"Odluka Vrhovnog suda u korist gej brakova zauvek će prekinuti povezanost braka i dece i obeshrabriti heteroseksualne parove na brak", smatra protivnik ukidanja Predloga 8. "Teško je zamisliti borbu veću od preživljavanja vrste. Mi bismo preživeli, ali bez institucije braka... Uništavate decu kad im uzmete intimnu porodičnu strukturu", smatra Istmen.

Pre 40 godina, Vrhovni sud je odbio saslušati slučaj koji je pokrenuo gej par koji se hteo venčati u Minesoti, uz objašnjenje da "njihov zahtev nema značajne zakonske temelje". Tada je šira javnost gledala na homoseksualnost kao na kriminal i seksualno devijantno ponašanje pa ovakva odluka ni ne čudi.

Na društvene mreže od ranih jutarnjih sati pristižu fotografije atmosfere ispred zgrade Vrhovnog suda.

Ishod neizvestan, oba tabora u iščekivanju odluka

Niko ne zna kakav će biti ishod ovonedeljnih istorijskih saslušanja. No, činjenica da je Sud odlučio u samo dva dana u raspored uvrstiti oba slučaja, govori da se problem želi rešiti jednom i zauvek - bilo da se gej osobama omogući bračna jednakost ili da ostanu 'građani drugog reda'.

Kalifornijski glasači 2008. su izborili Predlog 8, nakon što je hiljadu istopolnih parova već počelo slaviti pred Vrhovnim sudom. Prošle je godine Okružni sud zaključio da kontroverzni zakon "krši 14. ustavni Amandman koji gej parovima jamči jednaku zakonsku zaštitu" i time okončao mučnu višegodišnju borbu za ukidanje diskriminacijskog Predloga 8.

Edi i Tea čak su 42 godine čekale na ozakonjenje gej brakova, a zakonski problemi nisu ih mimoišli ni nakon Teine smrti.

Kad bi Vrhovni sud danas odbacio predlog ukidanja kontroverznog zakona, bila bi to "pobeda tradicionalnih američkih vrednosti" i značila bi nastavak mučne borbe za bračnu jednakost.

Činjenice na strani gej zajednice

Promatrači ovog slučaja smatraju da sudska ekipa nema nameru transferisati ovaj slučaj na sve ostale, tačnije u 41 preostalu saveznu državu koja brani gej brakove, već se fokusirati isključivo na Kaliforniju. U protivnom bi naišli na žestoke protivnike među građanima koji čvrsto drže do tradicionalnog poimanja braka.

Sudije bi mogle presuditi i da zagovaratelji Predloga 8 nemaju pravnih temelja na žalbu odluka nižih sudova što bi bila jednaka presuda ozakonjenja gej brakova u Kaliforniji. Naime, kako bi dobile prednost pred Vrhovnim sudom, antigej grupe moraju dokazati sudijama da će, u slučaju ozakonjenja gej brakova, pretrpeti jednaku štetu.

Profesor prava na Univerzitetu Loyola, Doug NeJaime, smatra kako će Sud doneti ograničavajuću odluku. "Stvari se jako brzo razvijaju pa mi se čini kako bi Sud mogao doneti odluku u korist gej pokretu, a ne onu koja bi zaustavila proces", izjavio je on, a njegov se stav slaže s poslednjim anketama koje pokazuju da većina Amerikanaca podržava gej brakove.

Zagovaratelji i protivnici bračne jednakosti od ranog se jutra okupljaju pred zgradom Vrhovnog suda i s nestrpljenjem iščekuju ishod

 

Vaši Komentari
Korektniji naslov teksta bi bio da li je Amerika spremna da izgubi svoje prvo mesto medju civilizovanima? Ja mislim da nije, ali takodje mi pade na pamet da mi u Srbiji ovako nesto mozemo da ocekujemo recimo u nekom periodu zemaljske kolonizacije Marsa...
Dedinje, Srbija · 26.03.2013, 18:15
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.