www.gay-serbia.com |
Iako se Hrvatska može podičiti odličnim antidiskriminacionim zakonom, koji se ponekad sprovodi, iako u Kaznenom zakonu postoji zločin iz mržnje na temelju seksualne orijentacije, mnoge LGBT osobe u Hrvatskoj se još uvek ne osećaju dovoljno zaštićeno zakonima. Susreću se sa slučajevima diskriminacije na radnom mestu, homofobijom kao i verbalnim i fizičkim napadima, mnogi se zatvaraju u LGBT krugove iz straha od neprihvatanja okoline. Ono što je potrebno naglasiti jeste da u Hrvatskoj je jednom davno bilo puno gore po pitanju LGBT prava i kako borba za jednakost traje i dalje iako se određeni napredak postiže iz dana u dan.
No, mnoge LGBT osobe zaboravljaju na zemlje koje izglasavaju homofobne zakone političkom većinom u parlamentu, koje kazneno progone LGBT osobe samo radi njihove seksualne orijentacije. Najpoznatije homofobne zemlje u ovom trenutku su definitivno Uganda, kao i Rusija koje već nekoliko godina pokušavaju LGBT osobama uskratiti pravo na vidljivost, kao i na samo postojanje. No, ovo nije priča o Ugandi, ovo nije još jedna priča o Rusiji. Ovo je priča o tome kako žive arapske (palestinske) lezbejke u Izraelu.
Svaki mesec, lezbejke svih verskih opredijeljenja druže se na partiju u organizaciji Aswata, inače organizacije koja okuplja palestinske lezbejke, a koja deluje već jednu deceniju u severnom izraelskom gradu Haifi, nedaleko od libanske granice. Ovaj party uteha je mnogim lezbejkama koje su mislile da su jedine lezbejke u ovom gradu, a to je potvrdila i Inaam iz Aswata: "Mislila sam da sam jedina lezbejka Arapkinja na svetu. Čak i dok sam bila mlada i čula za postojanje lezbejstva nisam mislila da je to nešto što postoji u našem društvu."
Inaam je članica Aswata već sedmu godinu, a prisetila se svog prvog susreta s postojanjem ove organizacije: "Kada sam čula za Aswat, bila sam šokirana. Tada je u Aswatu bilo osam žena i ja sam bila kao: ‘Zar postoji osam palestinskih lezbejki'?" Ona sa svojom kratkom kosom, kao i širokim pantalonama, upalila bi lezbejski radar u svakom gradu na svetu, ali ipak, u Haifi, inače liberalnom gradu u kom postoje gej klubovi, odlučila je biti oprezna i zaštititi svoj puni identitet te se čini kako je sloboda za gejeve i lezbejke ipak rezervisana za 9o posto Izraelaca više nego za 10 posto arapskih LGBT osoba. Oprezna je čak i na sastancima organizacije, voli znati ko dolazi, odakle je i ako slučajno dolazi neko koga poznaje van lezbejskog konteksta, priznaje kako oseća strah. "To je palestinski proces autovanja", procenila je njena koleginica to prihvatanje novih lica u njihovu organizaciju kao i njihove partije koji se održavaju prilično tajno i s pomno probranom listom gostiju.
U tome dakako leži i celi problem. Izrael, koji slovi kao liberalna zemlja, svejedno je zemlja u kojoj se diskriminišu Arapi radi svog porekla, a osim toga, u arapskom društvu se diskriminišu i radi toga što su LGBT osobe, a ako se tome pridoda i diskriminacija radi pola, dolazi se do zabrinjavajućeg podatka za arapske lezbejke u Izraelu koje su diskriminisane na svakom koraku. Od samog trenutka, lezbejke u organizaciji Aswat svesne su svih tih činjenica te neguju svoje odnose s lezbejkama na Zapadnoj obali kao i u pojasu Gaze jer će zajedničkim snagama i naporima uspeti ublažiti kritički stav arapskog društva. U javnim nastupima se definišu kao "grupa za palestinske gej žene", a jedna od osnivačica Aswata Rauda Morcos u intervjuu za kanadski LGBT časopis Xtra! koji je dala davne 2004. godine istakla je: "Mi se ne želimo definisati. Ne želimo se definisati ni kao žene ni kao lezbejke ni kao Palestinke."
Palestinsko društvo prilično je konzervativno, ali nije da je članicama Aswata lakše biti u Izraelu. Naime, palestinsko društvo odvojeno je od izraelskog te se članice, priznaju, ne osećaju previše sigurno. "Ako neka porodica sazna da je neka članica porodice lezbejka... Mogu je ubiti ili odreći se", istakle su iz Aswata. No, stvari se dakako popravljaju. Možda će na partijima u njihovoj organizaciji kroz neko vreme moći prestati biti toliko oprezni, odbaciti jake sigurnosne mere i samo uživati u druženju i plesu.
Stoga, idući put kada nesmetano odlazite na LGBT partije koji se održavaju širom Hrvatske, uvek se setite kako postoje zemlje u kojima se LGBT osobe još uvek bore za osnovna ljudska prava. Pravo na postojanje.