www.gay-serbia.com |
Sudeći prema današnjoj odluci Evropskog suda za ljudska prava, možda se vidi kraj disclameru o verskim uverenjima.
Primer zahvata religije u zakonodavne okvire imamo i u Hrvatskoj - u samom zakonu za suzbijanje diskriminacije, ni manje ni više nego upravo u onom zakonu koji bi trebao štititi ljudska prava, diskriminacijom se tako ne smatra delovanje koje je "u skladu s naukom i poslanjem crkve i verske zajednice upisane u Evidenciju verskih zajednica u Republici Hrvatskoj, te druge javne ili privatne organizacije koje deluju u skladu s Ustavom i zakonima, ako tako zahtevaju verska doktrina, uverenja ili ciljevi.'
Zlouporaba ovakve odrednice može izravno dovesti do diskriminacije pod egidom zaštite verskih prava, što je naročito problematično za LGBT osobe kojima naveden crkveni nauk uskraćuje ravnopravnost.
Ovakva praksa polako se počinje očito sagledavati u njenoj zastareloj prirodi, čemu svedoči i odluka suda u Strazburu koja kaže da se verska uverenja ne mogu smatrati osnovom za uskraćivanje prava na jednakost istopolnim parovima, gde je za primer uzeto britansko zakonodavstvo.
Na sudu su obrađena četiri sudska slučaja od kojih su dva bila pokrenuta od strane vernika koji su zahtevali sudsku potvrdu da ne moraju pružati usluge istopolnim parovima zbog vlastitih verskih uverenja. (Lillian Ladele je odbijala registrovati istopolna partnerstva, a Gary McFarlane je odbijao pružati terapiju za istopolne parove.) Ovom je odlukom od strane suda utvrđeno da njihova prava nisu povređena, te da nemaju osnovu zahtevati oslobođenje od pružanja usluga istopolnim parovima. Na odluku se može međutim još uložiti žalba, unutar 3 meseca od njenog donošenja.
Presuda je izazvala pozitivne reakcije zastupnika LGBT Intergrupe Evropskog parlamenta.
Sophie in ‘t Veld, podpredsednica LGBT Intergrupe Evropskog parlamenta, komentarisala je odluku Strazbura: „Ovom je presudom sud utvrdio da je verska sloboda pravo pojedinca." Time ona ne može poslužiti kao instrument diskriminacije LGBT osoba - ili ikog drugog. „Verska sloboda ne može biti osnova za izuzetak iz zakona. Sud je posledično pokazao da princip jednakosti i jednakog postupanja ne mogu biti zaobiđeni s jednostavnim pozivanjem na religiju."
Michael Cashman, supredsednik Intergrupe, dodao je: „Britanski zakoni s pravom štite LGBT građane od diskriminacije i ne postoji izuzetak za vernike. Vera i religija su dubinski privatna i lična, i nikada ne bi smela poslužiti za uskraćivanje prava drugih."