www.gay-serbia.com |
Zbog nedovoljno dobrog zakonskog okvira u Srbiji, osobe koje su promenile pol često su primorane da se bave seksulanim radom, navede učesnici tribine "Transzajednica u Srbiji od vidljive do nevidljive".
Kako su naveli učesnici skupa, transeksualne osobe brojne okolnosti u društvu ograničavaju da žive nesmetano i da se nakon promene pola potpuno intergišu u društvo.
Na debati održanoj u kulturnom centru Rex govorili su: Milan Đurić i Kristian Ranđelović iz organizacije Gayten LGBT i Jelena Zulević, psiholog.
Zulević je konstatovala da brojna iskustva svedoče da državne institucije nemaju sluha za spečifične probleme sa kojima se transeksualne osobe susreću. Iako od ove godine država snosi troškove promene pola, nakon ove intervencije trans osobama je ugroženo pravo na rad jer postoji problem sa brojnim državnim institucijama.
"Recimo, nakon što promene ime i pol tek poneki fakulteti ili srednje škole su voljne da im izdaju uverenje o završenom školovanju sa novim identitetom, pa su trans osobe često prisiljene da prilikom zapošljavanja iznova objašnjavaju da su promenile pol što umnogome utiče na njihovo samopouzdanje i motivaciju da se integrišu u društvo", rekla je Zulović.
Iskustva transeksualnih osoba ukazuju da, pored mnogobrojnih problema sa kojima se suočavaju, upravo su administarativno-birokratski problemi njihov najveći problem. Ujedno, najveći broj pritužbi je vezan za nepostojanje zakonskih rešenja vezanih za promenu dokumenata, zaključeno je na tribini.
"Ujedinjeni protiv diskriminacije" je projekat u kome učestvuje šest LGBT organizacija iz Srbije: Asocijacija Duga iz Šapca, zatim Labris - Organizacija za lezbejska ljudska prava, Siguran puls mladih, Gejten i Queeria centar iz Beograda kao i Grupa za podšku mladim gej muškarcima Izađi iz Novog Sada.