www.gay-serbia.com |
U Srbiji, uprkos pravnim okvirima koji garantuju poštovanje osnovnih ljudskih prava i zabranjuju diskriminaciju, postoji visok nivo homofobije i biće potrebno dosta vremena da se promeni svest građana, ocenjeno je danas na seminaru "Borba protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta".
Na skupu je ukazano na alarmantne izveštaje više organizacija, prema kojima 80 odsto građana Srbije ne želi u porodici pripadnika LGBT populacije, između polovine i dve trećine ih ne žele ni za susede ili prijatelje, a oko 75 odsto ne bi želelo da oni budu vaspitači njihovoj deci.
Direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović istakao je, otvarajući skup, da demokratsko pluralističko društvo odlikuju principi tolerancije, nenasilja i poštovanja različitosti.
- Pravni okvir koji postoji u Srbiji je ocenjen kao dobar, Ustav proklamuje osnovna prava i zabranjuje diskriminaciju - rekao je Ignjatović i dodao da je u toku izrada antidiskriminacione strategije kroz čije će sprovođenje, kako je istakao, prvi put biti planirana primena sistemskih mera.
Govoreći o situaciji u Srbiji kada je reč o LGBT populaciji, on je napomenuo da "u društvu postoji izražen stepen homofobije".
- Ono što jeste karakteristično za pripadnike LGBT populacije jeste nivo njihove prihvaćenosti, odnosno neprihvaćenosti u samim njihovim porodicama. Pripadnici nacionalnih, religijskih i drugih manjina, ma kako tretirani u većinskom ambijentu, uvek su bezuslovno prihvaćeni u svojim porodicama i zajednicama - rekao je Ignjatović.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić složila se sa ocenom da Srbija ima relativno dobar normativni okvir i ocenila da je u poređenju sa situacijom od pre desetak godina ostvaren određeni napredak, ali je istakla da su, od ukupnih pritužbi koje stižu u njenu Kancelariju, one na osnovu seksualne orijentacije na drugom mestu po brojnosti.
Petrušić: Uputila sam preporuke Ministarstvu prosvete
Petrušićeva je, takođe, ocenila da je "nedopustivo" da u školama, mestu za učenje i socijalizaciju, "deca iz nastavnih sredstava stiču potpuno pogrešna saznanja o određenim temama" i dodala da je tim povodom uputila preporuke Ministarstvu prosvete.
Petrušićeva je rekla da ne bi bilo dovoljno čak ni kada bi se zakoni u potpunosti sprovodili i da je nužno uspostavljanje vredonosnog sistema u kome se različitosti neće doživljavati kao pretnja.
- Predstoji nam veliki rad - da menjamo svest ljudi u Srbiji - zaključila je ona.
Seminar, koji je organizovala Kancelarija za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Savetom Evrope, predstavlja inicijalni skup u okviru šireg programa SE fokusiranog na unapređenje položaja LGBT osoba.
U programu učestvuju Italija, Letonija, Poljska, Albanija, Crna Gora i Srbija, koja je programu pristupila početkom ove godine.
VIDEO > Ignjatović o LGBT populaciji u Srbiji: