www.gay-serbia.com |
Srbija je za 20 godina prešla put od zemlje u kojoj je javnost tvrdila da je transseksualnost protivna Bogu, do države u koju iz celog sveta hrle osobe koje žele da promene pol, dok se ova operacija za državljane Srbije dotira iz nacionalnog zdravstvenog osiguranja, piše "Njujork tajms".
Tako piše novinar ovog lista, koji podseća da je nedavno Čez Bono, sin pevačice Šer, koji je rođen kao žensko, izjavio da bi otišao u Beograd na operaciju "pravljenja" penisa od klitorisa.
- Iznenađujuće da konzervativna, patrijarhalna zemlja postaje centar za operacije promene pola, ali se društveno ponašanje polako menja - kaže za američki list Kristijan, LGBT aktivista iz Beograda.
"Njujork tajms" je razgovarao i sa Danijelom, sada 25-godišnjim ruskim advokatom iz Sankt Peterburga, koji je došao u Beograd zbog operacije promene pola iz ženskog u muški jer nije uspeo da pronađe odgovarajućeg hirurga u Rusiji. Kada je imao 18 godina roditeljima je, kao tinejdžerka u to vreme, rekao da je lezbijka. Kasnije je Danijel shvatio šta želi i sada diže tegove i pušta bradu, a spolja je teško zaključiti da je rođen kao žensko.
Skoro 100 stranaca je već obavilo operaciju promene pola prošle godine. Prema podacima beogradskog Centra za rekonstruktivnu genitalnu hirurgiju, taj broj je u porastu. Kandidati i kandidatkinje stižu iz Francuske, Rusije, Irana, SAD, Južne Afrike, Singapura i Australije.
Eksperti kažu da Srbija postaje centar ove vrste hirurgije, delimično zato što su takve operacije svuda u svetu skupe, kontroverzne, komplikovane i nisu praksa u drugim državama u regionu. Dr Miroslav Đorđević, profesor urologije koji vodi beogradski Centar, u te države ubraja Austriju, Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku, Grčku i zemlje bivše Jugoslavije.
"Njujork tajms" piše da se i u medicinski visokorazvijenim zemljama zapadne Evrope, poput Francuske, neki hirurzi žale da nemaju odgovarajuću obuku za ovakve operacije ili da su čak izloženi kritikama kolega, zbog čega pacijenti idu na operacije u Belgiju.
Strani pacijenti kažu da ih Srbija privlači zbog cene operacije od oko 10.000 dolara, što je značajno manje od 50.000 dolara koliko promene pola minimalno koštaju na klinikama u SAD, državi koja je vodeća u svetu u ovim operacijama.