www.gay-serbia.com |
Na zgradama povernika za zaštitu ravnopravnosti, zaštitnika građana i Doma omladine danas su povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije istaknute zastave boje duge koje su oznaka LGBT populacije, a tom prilikom poručeno je da homofobiji i netoleranciji treba stati na put.
Razvijanjem zastave duginih boja želimo da pošaljemo poruku javnosti da su homofobija i netolerancija pojave kojima se mora stati na put - rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.
Ona je podvukla da su govor mržnje i nasilje nad pripadnicima LGBT populacije neprihvatljivi i da svi moraju da učine da se osećaju bezbedno.
- Moramo da razvijemo svest o tome da svi u Srbiji moraju uživati ista prava i osećati se bezbedno - rekla je Petrušić i ocenila da je to odgovornost čitavog društva.
Ona je izrazila očekivanje da će buduća strategija za borbu protiv diskriminacije, koja je u pripremi, veliki deo posvetiti borbi protiv diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije.
Petrušić je dodala da bi taj dokument trebalo da definise i aktivnosti koje predviđaju uključivanje svih društvenih aktera koji treba da rade na prevazilaženju homofobije i razvijanju tolerancije.
- To je put do tolerantnog i demokratskog društva u kome će svako moći da kaže da uživa ista prava kao svi građani - istakla je poverenica.
Jovanka Todorović iz organizacije "Labris" naglasila je da isticanje zastave duginih boja treba da skrene pažnju javnosti na važnost 17. maja, kao i na to da su LGBT osobe u srpskom društvu diskriminisane.
Kako je istakla, u svetu se već 20. godina 17. maj obeležava kao Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije.
Todorović - Savović je podsetila da je tog dana 1990. godine sa liste SZO skinuta homoseksualnost kao bolest, a da je to Srpsko lekarsko društvo to učinilo 2008. godine.
Borba protiv homofobije doprinosi i bezbednosti
Borba protiv homofobije menja lice Srbije u svetu i doprinosi da građani žive sa manje tenzija, čime se podiže i stepen bezbednosti, ocenila je danas povodom Međunarodnog dana protiv homofobije organizacija "Parada ponosa Beograd".
Oni su izrazili i zabrinutost, ali i optimizam, u pogledu afirmacije prava LGBT osoba u Srbiji.
Uprkos brojnim istraživanjima koja pokazuju da položaj LGBT populacije nije na zavidnom nivou, čvrsto verujemo da će različiti društveni procesi poput pridruživanja Srbije EU i formiranja nove Vlade, doprineti bržem podizanju kvaliteta života LGBT zajednice, navodi se u saopštenju organizacija "Parada ponosa Beograd".
Kako su naveli, pored niza afirmativnih zakonskih regulativa buduća vlast mora zajedno sa LGBT organizacijama, institucijama i medijima da doprinese podizanju svesti građana o značaju tolerancije i prihvatanja različitosti.