www.gay-serbia.com |
Građani Severne Karoline podržali su na jučerašnjem referendumu zabranu gej brakova u toj američkoj državi, pokazali su prvi rezultati glasanja.
Kako su preneli američki mediji, više od 60 odsto glasača izjasnilo se za zabranu istopolnih brakova - tako što su podržali ustavni amandman kojim se brak definiše kao zajednica muškarca i žene.
Gej brakovi su do sada legalizovani u šet američkih saveznih država - Njujorku, Masačusetsu, Konektikatu, Ajovi, Vermontu, Nju Hempširu i prestonici Vašingtonu.
Istraživanje "Vašington posta" pokazuje da raste podrška legalizaciji istopolnih brakova. Sada to podržava 52 odsto ispitanika, dok se protivi 43 odsto. Pre dve godine je rezultat bio izjednačen, 47 prema 47 odsto.
Prava gej populacije u Americi i legalizacija njihovih brakova ponovo je postala aktuelna tema i u predsedničkoj kampanji, sa čvrsto podeljenim mišljenjima demokrata i republikanaca o tom pitanju.
Aktivisti za prava gej populacije žele da dobiju definitivan odgovor od predsednika Baraka Obame o legalizaciji istopolnih brakova, pošto je američki lider do sada iznosio stav da se zalaže za ista prava LGBT sa heteroseksualcima, ali im nije pružio podršku za legalizaciju brakova.
Takvu podršku su dobili od potpredsednika SAD Džozefa Bajdena i državnog sekretara za obrazovanje Arna Dankana, koji su poslednjih dana istakli da se zalažu za legalizaciju istopolnih brakova.
Različita poruka koju šalju Obama i Bajden mogla bi da smanji podršku gej populacije sadašnjem američkom predsedniku na izborima u novembru, smatra gej aktivista Džon Aravozis. "Ljudi koji su naklonjeni levici smatraju da se predsednik igra sa njihovim gradjanskim pravima, dok oni sa desnice ionako misle da je on pobornik gej brakova", kaže Aravozis.
Kao jedno od dostignuća gej populacije za vreme Obamine vlasti pominje se ukidanje doskorašnjeg pravila u Vojsci SAD da gejevi ne pričaju o svojoj seksualnoj orijentaciji. Obamina administracija je ukinula takozvano pravilo "ne pitamo te (da li si gej) ti ne govoriš o tome".
S druge strane, najverovatniji republikanski predsednički kandidat Mit Romni kaže da će predložiti usvajanje ustavnog amandmana kojim se brak definiše kao veza izmedju muškarca i žene. Romni, koji pripada umerenoj struji Republikanske partije, navodi da se zalaže za ista prava homoseksualaca pri zapošljavanju i u drugim sferama života, ali se oštro protivi dozvoli takvih brakova. Ipak, neki konzervativniji delovi njegove partije ne žele da gej populacija ima čak ni takva jednaka prava sa ostalima.