www.gay-serbia.com |
Srbija i dalje ima problema sa diskriminacijom, posebno kada je reč o LGBT osobama i Romima, rečeno je na predstavljanju Izveštaja o diskriminaciji za 2011. godinu Koalicije protiv diskriminacije.
Neodržavanje Parade ponosa predstavlja najozbiljniji slučaj diskriminacije u prethodnoj godini, navodi se u Izveštaju.
"Srbija je načinila niz koraka u borbi protiv diskriminacije donošenjem pravnog i formiranjem institucionalnog okvira, ali to i dalje nije dovoljno", rekao je šef Misije EU u Beogradu Vensan Dežer nakon predstavljanja izveštaja dodajući da postoje dostignuća, ali da ona nisu dovoljna.
"Srbija i dalje ima problema sa diskriminacijom i što više ukazujemo na nju ona se više pojavljuje, ali važno je da se sa njom suočavamo", rekao je koordinator Kolicije za borbu protiv diskriminacije Saša Gajin.
Koalicija protiv diskriminacije, koju čine desetak nevladinih organizacija, navela je u izveštaju da je tokom prošle godine zabeležen porast broja slučajeva diskriminacije prema pripadnicima nacionalnih manjina i to u najvećem broju prema Romima i to u svim segmentima društvenog života.Diskriminacija pripadnika romske nacionalne manjine zabeležena je u slučajevima ostvarivanja prava na lična dokumenta, diskriminacije na nacionalnoj osnovi, ali i u slučaju policijske torture.
Međutim, diskriminacije ima i među pripadnicima ostalih nacionalnih manjina - rumunske, odnosno vlaške i bošnjačke nacionalne manjine, kao i prema osobama sa invaliditetom, posebno kada je u pitanju postojanje arhitektonskih barijera i nepristupačnosti objekata u javnoj svojini koji onemogućavaju njihovo aktivno učešće u svim sferama društvenog života.Kada su u pitanju osobe sa invaliditetom, u izveštaju je istaknuto i da za razliku od osnovnog, u visokom obrazovanju Srbije ne postoje otpori prilikom prijema studenata, međutim neravnopravni uslovi za studiranje, neprilagođeni visokoškolski objekti, kao i brojne predrasude predstavljaju oblik posredne diskriminacije.
"Tokom prethodne godine isplivao je još jedan problem u vezi sa studentima sa hendikeom a radi se o njihovom smeštaju i ishrani", rekla je Jovana Vuković iz Regionalnog centra za manjine.Ona je navela da istraživanja pokazuju i da je diskrimninacija prisutna i kada su u pitanju pripadnici LGBT populacije, najčešće kroz poruke u vidu grafita koji predstavljaju govor mržnje.
"Kao i prethodnih godina, događaj koji je značajno uticao na LGBTIQ zajednicu u javnosti jeste pokušaj organizovanja Parade ponosa 2011. godinu", rekla je Vukovićeva.Ona je istakla da je u periodu aktuelizovanja problema LGBT osoba u vezi sa Paradom ponosa došlo do tendencije rasta broja napada i poziva SOS telefonu zbog straha i uznemirenosti.
"U tom periodu postoji rast broja poziva koji se odnose na mogućnosti emigriranja iz zemlje, dobijanje azila u inostranstvu, emigracionih viza", kazala je Vukovićeva i dodala da nevladine organizacije traže uvođenje zločina iz mržnje u krivični zakon.
Nakon predstavljanja izveštaja, Dežer je uručio nagrade za borbu protiv diskriminacije koje dodeljuje Koalicija.