www.gay-serbia.com |
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti utvrdila je diskriminaciju LGBT osoba na osnovu njihovog ličnog svojstva - seksualne orijentacije koja je zabranjena članom 12. Zakona o zabrani diskriminacije, a na osnovu pritužbe koju je organizacija za lezbejska ljudska prava Labris zajedno sa koalicijom protiv diskriminacije podnela u oktobru 2011. godine. Profesor fakulteta za kulturu i medije Milana Brdar je počinio akt diskriminacije izjavivši da je homoseksualnost bolest poput čira na želudcu.
Reč je, naime, o izjavi profesora fakulteta za kulturu i medije, dr. Milana Brdara koji je na svom predavanju izneo da je "homoseksualnost bolest i da bi trebalo da bude tako zavedena isto kao i čir na želudcu i da se homoseksualnost leči promenom pola". Takođe, profesor Brdar je rekao da je za vreme studija izučavao psihijatriju i da je homoseksualnost tada bila bolest, te se začudio što više to nije slučaj.
Takođe, profesor Brdar je istakao da je u pritužbi smisao njegovih reči nedopustivo sveden i iskrivljen i da je "Američko udruženje psihijatara " homoseksualizam skinulo sa liste bolesti - demokratskim glasanjem".
Iznošenje ovakovog mišljenja, profesor Brdar ne vidi kao diskriminaciju, već kao "razmenu stavova i mišljenja" ne razmišljajući pritom o eventualnom prisustvu studenata i studentkinja istopolne orijentacije na tom predavanju.
Poverenica koja je konstatovala diskriminaciju podseća i da Ustav Republike Srbije u članu 21. propisuje da su pred Ustavom i zakonom svi jednaki i da je zabranjen svaki oblik diskriminacije po bilo kom osnovu, a u članu 18, stav 3 propisuje da se odredbe o ljudskim i manjinskim pravima tumače u korist unapređenja vrednosti demokratskog društva, saglasno međunarodnim standardima ljudskih i manjinskih prava, kao i praksi međunarodnih institucija koje nadziru njihovo sprovođenje.
Razlog više zbog čega su ovakve izjave izuzetno opasne predstavlja i činjenica da je nju iznela "osoba koja prenosi znanje i koja svojim predavanjem oblikuje shvatanja svojih slušalaca/slušateljki koje dolaze da bi nešto naučile od osobe koja ima intelektualni autoritet".
Kako se dalje navodi u mišljenju i preporuci poverenice za zaštitu ravnopravnosti, "povezivanje homoseksualnosti sa bolešću ponižavajuće je i uvredljivo, doprinosi stvaranji održavanju stereotipa i predrasuda, kao i stigmatizaciji i netoleranciji prema LGBT osobama".
Prema mišljenju poverenice, nije pravno relevantno da li je profesor Brdar imao za cilj da povredi dostojanstvo LGBT osoba na osnovu njihove seksualne orijentacije, bitno je da je počinio akt diskriminacije i da pritom nije pružio objektivne i potpune činjenice zasnovane na savremenim naučnim objašnjenjima.
U dopisu koji je Labris dobio od Poverenice nalazi se i preporuka koju je Poverenica uputila profesoru Brdaru, a koja se odnosi na to da će na budućim predavanjima voditi računa da ono što govori studentima i studentkinjama bude sasvim jasno i nedvosmisleno, bez mogućnosti da se njegove reči shvate pogrešno imajući u vidu da određene netačne izjave mogu doprineti stvaranju i održavanju stereotipa i netolerancije prema LGBT osobama, povrediti njihovo dostojanstvo i u odnosu na njih stvoriti ponižavajuće i uvredljivo okruženje.
Organizacija Labris podseća da je homoseksualnost skinuta sa liste bolesti od strane Svetske zdravstvene organizacije još 17. maja 1990. godine, a da je srpsko lekarsko društvo taj stav usvojilo tek 2008. godine. Kao podsećanje na ovu veoma važnu pobedu u istoriji borbe za jednakost prava LGBT osoba, svugde u svetu se 17. maj slavi kao dan borbe protiv homofobije, a koji će, takođe, biti obeležen u Srbiji nizom aktivnosti.