www.gay-serbia.com |
Iako je Južna Afrika poznata po toleranciji, sa svojim liberalnim ustavom i odobrenim brakovima među pripadnicima istog pola, periferija jednog od njenih najvećih gradova pruža sliku potpuno drugačije realnosti.
Kejptaun je izuzetno naklonjen gej populaciji i po tome je poznat u svetu, rekao je Jerg Hazenbah, nemački biznismen i homoseksualac koji živi u ovom gradu.
Međutim, u crnačkim kvartovima Kejptauna mnoge lezbijke su žrtve napada i "korektivnih silovanja", kao rezultat navodnog pokušaja da se one odvrate od izražavanja svog seksualnog opredeljenja.
One su izložene ekstremnoj netoleranciji i brutalnom nasilju.
Lindeka Stulo (25), lezbijka iz kvarta Guguletu, to potvrđuje: "U ovom delu grada ne smete da se poljubite u javnosti. "Ako to uradite, dovešćete sebe u opasnu situaciju", objašnjava ona.
Lindeka je četiri puta bila napadnuta zbog toga što otvoreno ispoljava svoju homoseksualnost, a posle jednog od tih napada provela je mesec dana u bolnici zbog slomljene noge i povrede vrata.
Njena najbolja prijateljica je bila žrtva još surovijeg i čak fatalnog napada. Nju je silovao sused, koji ju je potom ubio i zakopao ispod kante za smeće.
Ipak, malo po malo, žene poput Lindeke dobijaju sve veću podršku. Ona je članica udruženja homoseksualaca koje se redovno sastaje u lokalnom skloništu.
"Ne može se reći da nas baš svi mrze. Ima i onih koji žele da nas razumeju", istakla je Lindeka. Čak i na mestima koja često signaliziraju opasnost za lezbijke kao što je Lindeka, stavovi se možda polako menjaju.
Podržati gej populaciju u Africi
Osamnaesti samit Afričke unije otvoren je juče u Adis Abebi u Etiopiji, a njegova glavna tema je unutarafrička trgovinska saradnja. Na dvodnevnom samitu biće izabran novi predsednik Komisije Unije. Za tu funkciju kandidovali su se odlazeći predsednik komisije Žan Ping i bivša ministarka spoljnih poslova Južne Afrike Nkosazana Dlamini-Zuma. Na Samitu će biti izabran i predsednik Unije, na čijem čelu se sada nalazi Teodoro Obiang Nguema.
Prema izvorima agencije Frans pres, zapadnoafričke zemlje, koje ove godine biraju predsednika, u subotu uveče su odlučile da predlože predsednika Benina Bonija Jajija. U poslednjih nekoliko dana su se kao mogući kandidati za mesto predsedavajućeg Unije pominjali i predsednici Gambije i Nigerije Jahija Džame i Gudlak Džonatan.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun je prvog dana Samita pozvao afričke zemlje da poštuju prava ljudi homoseksualne orijentacije. „Diskriminacija koju mnoge zemlje predugo ignorišu, pa čak i podržavaju, jeste ona koja je bazirana na seksualnoj orijentaciji i identitetu", rekao je Ban Ki Mun. On je dodao da je to navelo vlade nekih država da ljude različitih seksualnih opredeljenja tretiraju kao građane drugog reda, pa čak i kao kriminalce. „Budućnost Afrike zavisi i od toga koliko se radi na poštovanju građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava ljudi", rekao je Ban. Homoseksualnost je zakonom zabranjena u gotovo svim afričkim zemljama. Jedna od retkih zemlja Afrike u kojoj se poštuju prava homoseksualnih manjima jeste Južna Afrika. U Ugandi se planira pooštravanje zakona protiv homoseksualnosti, a postoji mogućnost da u nekim slučajevima homoseksualci budu osuđeni na smrt.
Početkom decembra je predsednik SAD Barak Obama apelovao da se američke diplomate u inostranstvu založe u borbi protiv homofobije. Britanski premijer Dejvid Kameron je u oktobru zapretio da će Velika Britanija ukinuti finansijsku pomoć zemljama u kojima se ne poštuju prava homoseksualnih manjina.