Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Srbija

Sistemska diskriminacija različitih

e-novine  ·  Beograd  ·  Odabrao: M  ·  Dodato: 29. DEC 2011

Pripadnice i pripadnici LGBT zajednice smatraju da je diskriminacija nad LGBT populacijom sistemska pojava, pokazala je anketa koju je sproveo Labris, organizacija za lezbejska ljudska prava. Zasebno istraživanje socijalne distance i predrasuda među studentskom populacijom sprovelo je Udruženje studenata sa hendikepom a rezultati su - poražavajući

Rezultati ankete pokazuju da 90 odsto anketiranih smatra da diskriminacija nad LGBT osobama nije samo stvar pojedinačnih incidenata, već rezultat sistemske diskriminacije, koja podrazumeva situacije u kojima se čitavoj LGBT populaciji kao društvenoj grupi, na osnovu zajedničkog svojstva koje se odnosi na seksualnu orijentaciju i rodni identitet, uskraćuju mogućnosti, prava i zaštita koju ima ostatak društva, kao i obrasce ponašanja koja su deo društvenih i administrativnih struktura, a koji stvaraju ili obnavljaju nejednaku poziciju za LGBT osobe.

Ovi rezultati su u skladu sa Labrisovom kontinuiranom analizom prijavljenih i neprijavljenih slučajeva diskriminacije, pravnih normi i svakodnevog iskustva LGBT populacije, a koja nedvosmisleno ukazuje na to da je sistemska diskriminacija, naročito u određenim oblastima, više nego očigledna, i ne može se podvesti pod izolovane incidente.

Labris ukazuje i na neke primere u kojima je sistemska diskriminacija nad LGBT osobama očigledna. Najpre, LGBT populacija predstavlja jedinu manjinu u Srbiji kojoj je zabranjeno da se slobodno okupi i demonstrira prava zagarantovana zakonom i najvišim pravnim aktom, Ustavom. Pored toga, LGBT osobama se preti smrću ukoliko žele da iskoriste to pravo, a LGBT populacija je sistemski diskriminisana kada je reč o svim pravima kojima prozilaze iz zakonom regulisanih partnerskih odnosa, bračnih ili vanbračnih, a koja su dostupna samo heteroseksualnim osobama.

Podstaknut pitanjem koje se otvorilo u javnosti povodom predstavljanja publikacije "LGBT populacija i reforma sektora bezbednosti u Republici Srbiji", a u vezi sa tim da li sistemska diskriminacija nad LGBT populacijom u Srbiji postoji, Labris je sproveo anketu koja je imala za cilj da ispita mišljenje samih pripadnika i pripadnica LGBT zajednice

Zbog sistemskog neprepoznavanja istopolnih zajednica, niz zakona je diskriminatoran prema LGBT populaciji, uključujući Porodični zakon, Zakon o nasleđivanju, i Zakon o zdravstvenoj zaštiti. Sistemska diskriminacija nad LGBT osobama je evidentna i prilikom implementacije postojećih zakona koji zabranjuju diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, pri čemu se redovno i preovlađujuće dešava da su LGBT osobe na različite načine u diskriminisanoj poziciji na radnom mestu, u obrazovanju, u porodici, kao i u odnosu na državne institucije kao što su policija, tužilaštvo i sud.

Primitivni strah od hendikepiranih: Studenti u Srbiji su uzdržani prema osobama sa hendikepom, a 40,5 odsto ispitanih akademaca ne bi primilo krv od hendikepirane osobe, rezultat je danas predstavljenog istraživanja Udruženja studenata sa hendikepom, piše Beta.

Prema tom, letos sprovedenom istraživanju, 66,9 odsto ispitanih studenata ne bi prihvatilo osobu sa hendikepom kao emotivnog partnera.

Istraživanje je sprovedeno među studentima Beograda, Niša i Kragujevca, rekao je izvršni direktor Udruženja Slobodan Deverdžić i dodao da je pokazalo da postoji socijalna distanca prema studentima sa hendikepom u akademskom životu.

Od 640 studenata koji su učestvovali u istraživnaju, više od pola smatra da osobe sa hendikepom nemaju jednake uslove sa školovanje.

Da postoji diskriminacija u zapošljavanju osoba sa invaliditetom, smatra blizu 76 odsto studenata. Prema rečima Deverdžića, cilj projekta je formiranje studentske grupe koja će među studentima prenositi pozitivan stav o populaciji mladih osoba sa hendikepom. U Srbiji studira oko 300 ljudi sa hendikepom, a kao njihove najveće probleme Udruženje navodi neadekvatne prilaze zgradama fakulteta, neprilagođene prilaze određenim slušaonicama, a i literatura za studente koji imaju oštećen vid je slabo dostupna. Manje od jednog procenta članova u studentskim organizacijama su studenti sa hendikepom, a na Univerzijadi održanoj 2009. godine 0,07 odsto od svih volontera su bili studenti ili osobe sa hendikepom.

 

© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.