![]() |
www.gay-serbia.com |
Komitet Ujedinjenih nacija objavio je prošlog četvrtka izveštaj u kome se navodi mnogo povreda ljudskih prava u Iranu vezanih za LGBT zajednicu i predlaže Vladi da preduzme hitnu akciju kako bi doslo do znacajnijih promena.
Dokument, koji nosi pravnu težinu u međunarodnom sistemu, mogao bi postati potencijalno sredstvo borbe boraca za ljudska prava koji žele promenu stanja u ovoj zemlji i nekoliko drugih sa sličnim zakonima.
Ovaj dokument prati ocenu usaglašenosti Irana sa Međunarodnim sporazumom o građanskim i političkim pravima (ICCPR), glavnim važećim sporazumom o ljudskim pravima. Sporazum trenutno postoji u 166 država potpisnica i one ga obično podnose na svakih pet godina. Islamska Republika Iran, koja je ratifikovala sporazum bez rezervi 1975. godine, nije dostavila izveštaj 18 godina.
"Seksualna orijentacija i rodni identitet", spadaju u okvir parametara ICCPR, zaključila je komisija i izrazila zabrinutost zbog progona i diskriminacije sa kojima se suočavaju LGBT osobe u Iranu, jedne od retkih zemalja na svetu gde se seksualni odnos osoba istog pola kažnjava smrću . Postoji diskriminacija prema LGBT osobama u pogledu stanovanja, obrazovanja i zdravstvene zaštite, pored upotrebe telesnog kažnjavanja za određene seksualne radnje. Preporučeno je da je Iran "preduzme sve potrebne" mere za poboljšanje uslova, i da se obezbedi detaljno ažuriranje u svom sledećem periodičnom izveštaju koji se podnosi 2014. godine.
Zlostavljanje, međutim, ne može baš da se prikrije. Egzekucija 15-ogodišnjaka - slika gore, zbog učestvovanja u seksualnom odnosu osoba istog pola u 21. veku prevazilazi zlostavljanje, gnusno bi bila prikladnija reč, i kao krajnje začuđujuće je to, da su mnoge organizacije mobilisane u potrazi za oružjem za masovno uništenje koje nikada nije pronađeno, pa šta je potrebno da svet i vlade preduzmu hitnu i brzu akciju na nešto što se jedino može kvalifikovati kao genocid nad seksualnom različitošću, pod okriljem "kulturnog identiteta"?