www.gay-serbia.com |
Trećina grafita mržnje koji su u proteklih desetak dana osvanuli u Novom Sadu poziva na ubistvo uglavnom LGBT populacije. Pri tom, podaci Zavoda za ravnopravnost polova pokazuju da čak 60 odsto građana i dalje smatra da je homoseksualnost bolest.
Povodom 17. maja, Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, aktivisti Zavoda za ravnopravnost polova mapirali su 224 grafita mržnje u svim delovima grada, navodi za naš list Dragana Todorović, saradnica Zavoda za ravnopravnost polova.
- Najviše grafita koji izražavaju homofobiju nalazi se na području Banatića, Bistrice, Satelita i Detelinare, a nastali su tokom 2009. i 2010. godine - ističe Dragana Todorović. Nije jasno zbog čega nadležne službe i inspekcije nisu naložile njihovo uklanjanje, iako su veoma vidljivi i bodu oči prolaznicima, dok su inspektori mnogo ažurniji u kažnjavaju, recimo, vlasnika kućnih ljubimaca koji prljaju grad.
Više od pola mapiranih grafita odnosi se na govor mržnje prema LGBT populaciji, što reflektuje visok nivo homofobije i transfobije u društvu. Građani i građanke ćute i odobravaju nasilje prema LGBT populaciji zbog predrasuda i tolerantni su prema nasilnim porukama. Čak je i Srpsko lekarsko društvo pre samo tri godine skinulo homoseksualnost sa liste bolesti, iako je Svetska zdravstvena organizacija to učinila još 1990. godine.Vesna Šijački iz Zavoda za ravnopravnost polova navodi da više od 60 odsto građana i dalje smatra da je homoseksualnost bolest i da predstavlja opasnost po društvo, što se temelji na patrijarhalnim, tradicionalnim i autoritarnim vrednostima.
- Za Međunarodni dan borbe protiv homofobije odabran je 17. maj jer je tog dana SZO uklonila homoseksualnost sa liste bolesti. Evropska unija poziva na borbu protiv homofobije i, takođe, poziva verske vođe da se izjasne šta misle o homofobiji. Pozvaćemo nadležne inspekcijske službe i policiju da se ispisivanju grafita mržnje suprotstave na odlučniji način. Nedopustivo je da se grafiti mržnje koji neposredno pozivaju na nasilje i diskriminaciju godinama nalaze na zidovima Novog Sada - zaključuje Vesna Šijački.
Press Online