www.gay-serbia.com |
Slavica Đukić Dejanović, predsednica parlamenta, govori za Danas o gej paradi, štrajku u Zastava elektru i putovanju u Australiju
- Različitost, pa i onu vezanu za seksualno opredeljenje, uvažavam i pripadam ljudima koji su oduvek imali stav da je različitost nešto prirodno, što treba podržavati i prihvatati. Homoseksualnost nije bolest, već specifičnost. Da su me organizatori Povorke ponosa pozvali na skup, ja bih poziv prihvatila i zajedno s njima prošetala Beogradom - kaže za Danas Slavica Đukić Dejanović, predsednica Narodne skupštine i potpredsednica SPS-a.
Povorka je, ipak, odložena jer vlast nije mogla da garantuje bezbednost učesnicima.
- Skup niko nije zabranio, već su odluku o otkazivanju Povorke doneli sami organizatori, s obzirom na preporuku da se skup izmesti iz centra Beograda. Vlast je procenila da postoji visok rizik zbog nasilja, koga na našim prostorima ima možda i više nego drugde u svetu. Mora se imati u vidu i da mi sve analiziramo na drugačiji način, jer su oči svetske javnosti uprte u nas, u sve ono što se u Srbiji događa i što je vezano za ispunjenje zadataka na putu ka Evropskoj uniji.
Ambasador Švedske Krister Bringeus smatra da je tužno i čudno što je održavanje Povorke ponosa odloženo iz bezbednosnih razloga, a čuju se i komentari da je država kapitulirala pred nasiljem.
- Bez obzira na maksimalnu potrebu da budem objektivna, ne možete od mene očekivati da nešto što ova vlast donosi u teškim okolnosti i kao meru da građanima bude bolje, ocenjujem kao negativno. Kada je teška situacija uvek se bira manje zlo. Ne kažem da je ovo bilo dobro rešenje, ali pitanje je da li je moglo da se nađe neko bolje rešenje. Pretpostavljam takođe i da svi ambasadori ne smatraju da je otkazivanje skupa loša ideja.
Zar najavljena odluka MUP-a da zabrani javne skupove građana, pa i štrajkove, u centru Beograda ne predstavlja gušenje Ustavom garantovanih sloboda?
- Ta zabrana je zaista iz bezbednosnih razloga i zbog eventualnih rizika i predstavlja objektivnu procenu određenih stručnjaka u MUP-u. Pretpostavljam da odluka nije večita, odnosno verujem da će imati ograničen rok trajanja.
Radnici Zastave elektro koji su proteklih nedelja štrajkovali u centru Beograda prozivali su vas lično, tvrdeći da dok oni ne primaju zarade, vi živite luksuzno i to na njihov račun.
- S obzirom na društveni status i poziciju koju imam, živim krajnje skromno i nikada nisam živela lagodno. Sva moja imovina je stan od 50 kvadrata u Kragujevcu. Moj suprug, koji se biznisom bavi 30 godina, ima stan od 60 kvadrata u Beogradu. To je sve što imamo. Ta fabrika je imala šanse da radi, ali su krenuli štrajkovi i propadanje nije moglo da se zaustavi. Ubeđena sam da je štrajk u Zastavi elektro politički instrumentalizovan i usmeren protiv mene. Ko uopšte u javnosti zna ko je Ranko Dejanović.
Da li bi Vlada Srbije vratila Zastavu elektro u svoje okrilje da vi niste supruga vlasnika, Ranka Dejanovića?
- Problem nikada nije istina, već je problem kreiranje javnog mnjenja protiv nekih ljudi. Pretpostavljam da sam ja problem, zato što SPS iz dana u dan dobija sve veći broj simpatizera i pristalica. Ipak, zbog pozicije na kojoj se nalazim spremna sam da progutam i mnoge neprijatnosti koje idu uz profesiju osobe na javnoj funkciji. Ista vam je to priča kao i s mojim putovanjem u Australiju, koja je po tabloidima propraćena natpisima „Mi plaćamo, a Slavica se provodi."
Ipak, zaista se postavlja pitanje kakve koristi Srbija ima od tog vašeg putovanja i koliko je ono koštalo?
- To putovanje je bilo planirano još pre nekoliko meseci i to na poziv predsednika Senata i parlamenta. U Australiju smo išli o trošku domaćina. Putovali smo 40 sati u jednom pravcu, imali 17 sastanaka za tri dana i otvorili mnoga pitanja. To je bio izuzetno naporan, ali i vrlo koristan državnički posao, tako da ne mogu da shvatim odakle toliki negativni komentari.
Možda otuda što je Administrativni odbor parlamenta doneo odluku o štednji.
- Mi smo maksimalno redukovali putovanja, ali parlamentarnu diplomatiju ne možemo prekinuti. Uostalom, uglavnom idemo u uzvratne posete i to u ograničenom broju. To što uz delegaciju idu prevodioci valjda je normalno, a to što ide obezbeđenje kada ide predsednik Skupštine predstavlja zakonsku obavezu. Da nije obezbeđenja i ja bih se komotnije osećala.
Vlada utvrđuje višak zaposlenih u državnoj administraciji. Ima li viška u parlamentu?
- Za sada nemamo nikakav nalog za smanjenje administracije. Mi imamo apsolutno nedovoljan broj administrativnih radnika u odnosu na potrebe. Neće biti prijema nove radne snage, ali ni otpuštanja, izuzev redovnog odlaska radnika u penziju. Tako ispražnjena radna mesta neće se popunjavati.
Danas