www.gay-serbia.com |
Iz Predloga Zakona protiv dikriminacije koji je Ministarstvo rada uputilo Vladi Srbije nisu brisani članovi 18 i 21, rečeno je danas agenciji Beta u Vladi. Preostalih 11 članova na koje su verske zajednice imale primedbe ili nisu menjani uopšte ili su pretrpeli minimalne korekcije i preciziranja kojima se ne menja suština i intencija zakona.
Nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar ocenio je da je vladin predlog Zakona protiv diskriminacije pokazao da nedostaju mnoga sistemska rešenja odnosa između društava, crkava, verskih zajednica, država ili vlade. "Zato smatram da čitava ova buka koja je nastala nikako nije tragična, niti je žalosna, već, naprotiv, može nam pomoći da rešimo vrlo mnogo i vrlo važnih pitanja", rekao je Hočevar za najnoviji broj nedeljnika NIN. "Ja se distanciram od neobjektivnih tumačenja povodom izražavanja, crkava i verskih zajednica, nesuglasnosti sa predlogom tog zakona", kazao je on. Upitan kako tumači da se na udaru posebno našla Srpska pravoslavna crkva, iako su sve crkve i verske zajednice imale jedinstven stav, Hočevar je rekao da je to posledica dve činjenice, a prva je da ne postoji mehanizam redovnog komuniciranja između države i crkve. "Druga činjenica, zbog koje je možda SPC neproporcionalno napadana, jeste ta što, nažalost, nismo mi, verske zajednice, upravo zbog tranzicije, dovoljno jasno definisale naš stav prema evropskim integracijama", rekao je Hočevar.
U inoviranoj verziji zakonskog predloga juče (11.03.) dostavljenoj premijeru Mirku Cvetkoviću, a u čije je izmene Beta imala uvid, u član 18. dodat je novi stav, dok je iz člana 21. izbrisan stav 3, čija je suština već sadržana u nekim drugim odredbama istog predloga. Novim stavom u 18. članu precizira se da se neće smatrati diskriminacijom postupanje svrštenika i verskih službenika koje je u skladu sa doktrinom, uverenjima ili ciljevima crkava i verskih zajednica registovanih u skladu sa zakonom.
Ministarstvo je predložilo da se u član 20. ubaci novi stav kojim se zabranjuje javno ili prikriveno uskraćivanje pogodnosti u odnosu na pol ili zbog promene pola. Verske zajednice su imale još niz zahteva poput izbacivanja termina rodni identitet i seksualna orijentacija ili brisanje odredaba o teškoj diskiminaciji, što nije uvaženo. Takođe, nisu menjane ni odredbe kojima bi se teret sudskog dokazivanja dikriminacije prebacio na žrtvu.
Više tradicionalanih crkava i verskih zajednica prošle sedmice tražilo je od Vlade Srbije da iz skupštinske procedure povuče Predlog Zakona protiv diskriminacije, što je i učinjeno na telefonskoj sednici. Tekst primedaba koji je Vladi Srbije dostavio episkop bački Irinej (Bulović) potpisale su Srpska pravoslavna crkva, Katolička crkva, Islamska zajednica Srbije, Slovačka evangelistička crkva, Hrišćanska reformatorska crkva i Jevrejska zajednica Srbije.
Predlog Zakona protiv diskriminacije bio je tri godine na javnoj raspravi i u skupštinsku proceduru upućen je 20. februara. Usvajanje tog zahteva je jedan od uslova Evropske unije Srbiji za bezvizni režim.
Mirko Cvetković izjavio je da suština Predloga zakona o zabrani diskriminacije nije promenjena, mada je njegov tekst donekle korigovan, odnosno da su pojedini članovi pojašnjeni pošto su razmotreni predlozi verskih zajednica. U intervjuu za "Politiku" premijer tvrdi da nije bilo ultimatuma crkava i da će predlog tog zakona biti upućen u Skupštinu po hitnom postupku, kao i da očekuje da će on biti usvojen do kraja meseca. On je rekao da je doneo odluku o povlačenju zakona pošto ga je ministar vera Bogoljub Šijaković obavestio da su verske zajednice apelovale da im se pruži još jedna šansa da daju primedbe na predlog zakona. "Imajući u vidu da se ne radi samo o primedbama jedne verske zajednice, smatrao sam da pomeranje od nekoliko dana neće izazvati neki poseban problem. S druge strane, to je vrlo značajan zakon i potrebno je postići što širi konsenzus", rekao je Cvetković. On je objasnio da je zbog postizanja konsenzusa dao nalog da se zakon povuče i da se još jednom sagledaju sve primedbe, i istakao da su ocene da je vlada podlegla ultimatumu SPC preoštre. "Verske zajednice nisu postupile ultimativno. Vlada je mogla i drugačije da postupi i da kaže da je ne interesuju ti stavovi. Međutim, ocenio sam da tih nedelju dana prolongiranja neće predstavljati neki veliki problem", naveo je Cvetković.