www.gay-serbia.com |
Američke gay aktiviste zapanjila je i razbesnela odluka Baraka Obame da verski obred na svojoj inauguraciji prepusti Riku Vorentu.
Velečasni Vorent je pastor evangeličke Saddleback crkve i smatra se jednim od najuticajnijih verskih ličnosti Kalifornije. Iako je konzervativnih shvatanja u društvenim pitanjima, Vorent je poznat i po društvenom aktivizmu, odnosno dobrotvornom radu u korist siromašnih i obolelih od AIDS-a. Obama i Vorent upoznali su se tokom kampanje kada je budući predsednik, isto kao i njegov protivkandidat Džon Mekejn, pristao da ga intervjuiše sveštenik. Iako imaju različite stavove o brojnim pitanjima, Vorent je po svemu sudeći ostavio dobar utisak na Obamu i tako dobio čast da vodi verski obred na istorijskoj inauguraciji 20. januara.
Za američke gay aktiviste, kao i deo liberalne i levičarske javnosti, takav izbor je neprihvatljiv, s obzirom da se Vorent za vreme izbora u novembru jasno stavio na stranu pobornika referenduma kojim su u Kaliforniji zabranjeni nedavno legalizovani istopolni brakovi. Šta više, Vorent je u intervjuu za Beliefnet.com istopolne brakove izjednačio sa pedofilijom, incestom i poligamijom.
Njegovo aktivno učešće u kampanji ZA "Predlog broj 8" predstavlja isti onakav magnum crimen (lat. velika optužba) zbog koje se organizuju bojkoti i protesti protiv Mormonske crkve čiji su članovi bili među najaktivnijim pobornicima referenduma.
Džof Kors, jedan od vodećih gay aktivista u Kaliforniji, Obaminu odluku nazvao je "užasnom" i dodao kako "smo svi u velikoj nevolji, ako to predstavlja novi dan u Americi". On kaže da je udruženje "Equality" sakupilo do sada oko 10 000 potpisa za peticiju u kojoj traže da Obama izabere nekog drugog da vodi verski obred tokom inaguracije.
Sam Obama je tokom kampanje govorio kako ne podržava istopolne brakove, ali se isto tako jasno odredio protiv referenduma u Kaliforniji. Deo komentatora je to tumačio nastojanjem budućeg predsednika da očuva pristalice među levim krilom Demokratske stranke, uključujući homoseksualce, koje mu je donelo nominaciju, ali i proširi biračku bazu na hrišćanske vernike nužne za pobedu na predsedničkim izborima.
Odluka Obame da Vorenta pozove na inauguraciju se, ipak, s druge strane tumači željom budućeg predsednika da svoj mandata započne simboličnim gestom nacionalnog pomirenja, odnosno da prevladavanje rasnih podela, koja je bilo glavna tema njegove kampanje, sledi i prevladavanje ideoloških razlika koje još uvek razdiru američko društvo.