www.gay-serbia.com |
Labris - organizacija za lezbejska ljudska prava, počela je 01. januara 2008. godine sa novim ciklusom praćenja dnevnih štampanih medija u Srbiji, tj. sa analizom tekstova u kojima se spominje LGBTTIQ[1] terminologija i/ili teme. Pressclipping na dnevnom nivou, daje nam uvid na koji način se, koliko, kada, i zašto - štampani mediji u Srbiji bave temom istopolno orijentisanih osoba, a nakon svaka tri meseca, Labris izrađuje izveštaj na ovu temu.
Prema Labrisovim saznanjima, dnevni listovi koji su tokom januara, februara i marta 2008. godine pisali o LGBTTIQ temama su: Blic, Danas, Večernje Novosti, Politika, Glas javnosti, Kurir, Press, Dnevnik, Pregled, 24 sata, Pravda, Alo, Sutra i Gazeta.
Ukupan broj objavljenih tekstova koji spominju LGBTTIQ teme i/ili terminologiju iznosi 307, što je 32 teksta manje nego u prethodnom praćenom periodu (oktobar, novembar, decembar 2007. godine), kada je objavljeno 339 tekstova kojima je glavna ili sporedna tema istopolna orijentacija.
Najviše tekstova o LGBTTIQ populaciji objavili su sledeći dnevni listovi: Danas 49 textova (16%), Politika 41 (13,3%), Blic 35 (11,4%), Kurir 32 (10,4%), Alo 24 (7,8%), Press i Gazeta po 23 (7,5%).
Najčešća rubrika u kojoj se pominje lezbejska i gej populacija je rubrika Zabava 86 (28%), slede događaji iz Sveta (negde se ove rubrike zovu još i Region, Evropa) i njih je 67 (21,8%), zatim Kultura 36 (11,7%), Društvo 19 (6,2%) pa Sport 14 ( 4,5%).
Velikih tekstova je bilo 18%, malih 28% dok su ostali srednje dužine. Pozitivnim smatramo promenu u odnosu na mesto dešavanja pa je samo jedan tekst više imao za mesto dešavanja inostranstvo, tj. lokaciju van Srbije (o stranim dešavanjima je pisano u 154 a o domaćim u 153 teksta). Nepotpisanih tekstova je i dalje puno, čak 37,4% dok ostatak čine potpisani tekstovi (ime i prezime; inicijali; agencijske vesti). Veliku većinu i dalje čine tekstovi koji tek uzgred pominju istopolno orijentisane osobe tj. teme - 229 (74,6%).
Kada je reč o tekstovima koji pozitivno kontekstuiraju lezbejsku i gej populaciju - još ih je manje nego u prethodnom tromesečnom periodu, ovaj put 4 (1,3%). Dnevnici koji su u pozitivan kontekst stavljali istopolnu orijentaciju su Sutra, Blic, Danas i Kurir.
Kada pak govorimo o tekstovima koji negativno kontekstuiraju lezbejsku i gej populaciju i/ili teme, njih je 44 (14,3%) a najviše ovakvih tekstova objavili su Kurir - 13 i Gazeta - 12 (podsećamo da je Gazeta ukupno o LGBTTIQ temama objavila 23 teksta, tj. da 52% tekstova o istopolno orijentisanim osobama u ovom listu - negativno kontekstuira ovu populaciju). U odnosu na prethodno analizirane periode nije se promenila situacija u pogledu neutralnih tekstova kojih je i dalje najviše - 259 (84,4%).
Kada govorimo o izvorima informacija, možemo reći da je situacija još bolja nego u poslednja tri meseca 2007. godine, kada su domaće lezbejske i gej organizacije bile izvor informacija u 30 tekstova. U prva tri meseca ove godine, ta cifra je 32 (Gej strejt alijansa je spominjana čak 20 puta a povodom inicijative ove organizacije da predsednički kandidati odgovore na razna pitanja o pravima istopolno orijentisanih osoba; Kvirija Centar se u 9 tekstova navodi kao izvor informacija a Labris - organizacija za lezbejska ljudska prava u 3 teksta).
U prethodna tri meseca upotrebljivani su sledeći uvredljivi i diskriminatorni termini: peder, homići, pederčina, pederasti, topla braća dok je korišćena sledeća korektna terminologija: homoseksualci, gej, lezbejka, seksualna orijentacija, homoseksualno orijentisane žene, gej sex.
Labris
[1] LGBTTIQ - skraćenica za lezbejke, gej muškarce, biseksualne, transekusalne, transrodne, interseksualne i queer osobe