Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Scena

Presuda LGBTTIQ aktivistkinjama

Ženski prostor  ·  Niš  ·  Dodato: 03. APR 2008

Aktivistkinje i učesnice žurke povodom obeležavnja dana ponosa, organizovane od strane organizacije za promociju i unašređenje LGBT prava i queer kulture Lambda iz Niša i održane 5. jula 2007. godine u kafiću Azzaro u Nišu, Ana Zorbić, Vera Kurtić i Jelena Ajdarević, proglašene su krive u prekršajnom sudu u Nišu za delo odbijanja pružanja lične karte na uvid na zahtev ovlašćenog lica, uz određenu novčanu kaznu od po 5 000.00 odnosno 2 000. 00 dinara.

Organizacija Lambda je policiji u Nišu najavila održavanje žurke povodom dana ponosa i tražila zaštitu zbog rizika za bezbednost učesnika/ca. Policija je dala odobrenje da se žurka održi uz zahtev da se ona završi u 24.00h zbog važećih propisa o javnom redu i miru. Tog dana je zaista bilo uniformisanih i neunifrmisanih pripadnika policije oko kafića u kome se žurka održavala. Kako se bližila ponoć, tako je policija bila sve bliže ulazu u kafić da bi oko 23.30 počela da zaustavlja svaku osobu koja je izlazila iz tog kafića i tražila ličnu kartu na uvid a potom upisivala lične podatke u svoje beležnice. To su činila kako uniformisana, tako i neunifrmisana lica.

Nakon što je veća grupa ljudi koja je izašla iz kafića oko 23.45h zaustavljena i nakon što su im zatražena lična dokumenta, Ana Zorbić i Vera Kurtić su insistirale da dobiju odgovor o razlogu da se podaci iz dokumenata upisuju. Policija nije želela da da odgovor, te su one odbile da pokažu svoje lične karte, uz pozivanje na pravo građana i građanki po zakonu o policiji, član 42 gde stoji da je ovlašćeno službeno lice dužno je da upozna lice sa razlogom provere njegovog/njenog identiteta, uz naglašavanje da poseduju uredna lična dokumenta i da će ih pokazati nakon što dobiju odgovor. U tom momentu je na ulicu izašla i aktivistkinja Lambde, Jelena Ajdarević koja je jedna od organizatora žurke, u nameri da policiji objasni da je skup prijavljen i nema potrebe za dodatnim kontrolama prisutnih, te da upisivanje ličnih podataka izaziva strah kod LGBTTIQ populacije. Sve tri aktivistkinje su grubo i uz korišćenje nepotrebne sile ugurana u policijsko vozilo koje je u međuvremenu stiglo mesto dešavanja, uz optužbu da su zatečene bez ličnih dokumenata i da im je potrebno obaviti identifikaciju. Na insistiranje da obaveste advokata o tome, oduzeti su im mobilni telefoni, zatvorene su u zadnji prostor vozila i u potpunom mraku odvezene u centralnu stanicu policije u Nišu u ul. Nade Tomić. Skrenuta im je pažnja da kazna za neposedovanje ličnih dokumenata na javnom mestu iznosi 25.000,00 din što su shvatile kao pretnju. U stanici policije su zatražile da razgovaraju sa načelnikom dežurne službe. Načelnik Stojanović se predstavio i rekao da su privedene jer ne posedujemo lična dokumenta. U razgovoru sa njim su došle do zaključka da je zaista vršena selektivna i diskriminisuca identifikacija i da je cilj policije bio da dođe do podataka o učesnicima/cama prijavljenog dešavanja.

Kako je Lambda te noći obaveštena, 14 osoba je prijavilo da je pokazalo ličnu kartu policiji nakon izlaska iz kafića. Nakon što su aktivistkinje odvedene u policiju, ostali učesnici i učesnice žurke su zajedno napustili kafić tako da je policija odustala od daljeg legitimisanja. Procena organizacije Lambda je da je na žurci bilo oko 40 osoba, tako da broj osoba koje je policija "popisala" može da bude i veći.

Nakon ovog slučaja angažovan je Odbor za ljudska prava u Nišu jer je protiv Ane Zorbić, Vere Kurtić i Jelene Ajdarević vođen postupak u prekršajnom sudu gde je doneta presuda da su krive. Aktivisktinje su se obratile i Sektoru unutrašnje kontrole policije, ali je istraga unutrašnje kontlole odbacila pritužbu građanki kao neosnovanu.

U Srbiji nije nepoznato da postoje spiskovi po rečima policije "devijantnih i kriminogenih" grupacija. Tokom novembra 2005. godine policijski službenik je reagujući na napade neonacističke grupe "Nacionalni Front" u Novom Sadu izjavio za novine "Gradjanski list" da policija poseduje spiskove pripadnika ove grupe, narkomana, prostitutki i homoseksualaca. Ovim stavom se homoseksualnost tretira kao devijantna pojava, jednako kao pojava neonacizma, narkomanije i prostitucije.

U obrazloženju presude da se okrivljenje proglase krive se navodi izjava radnika policije PU-Niš PI Medijana Simonović Predraga, koji kaže da su „okrivljene legitimisane ali ne samo njih tri već i svi ostali koji su izlazili iz kafića i to u udaljenosti od 20 do 30 metara". Ova izjava policajca je nedvosmisleno priznanje da je učinjeno namerno legitimisanje i popisivanje učesnika/ca žurke povodom dana ponosa.

Želimo da apelujemo na javnost i organizacije civilnog društva da ovakva praksa nije u skladu sa demokratskim standardima i da je neophodno ispitati u koju svrhu se ovakvo evidentiranje vrši i kakve su sve mogućnosti zloupotrebe tih podataka, kao i da se okrivljene aktivistkinje oslobode presude a spiskovi LGBTTIQ populacije unište.

Ženski prostor,
Niš, 30. 3. 2008.

Vaši Komentari
Mozda ce uvesti obavezno nosenje oznake Q (queer), kako bi se "zdravi pripadnici srbskog naroda" upozorili na te destruktivne elemente zajednice ... hmm, na sta me to podsecha ...
Beograd · 26.04.2008, 10:19
Jeza me uhvati kada pomislim u kakvoj mi državi živimo. Pravljenje spiskova nepodobnih građana - pa mi se od totalitarizma nismo odmakli ni pedalj, samo je to sada malo skrivenije. Užas!!!
Novi Sad · 05.04.2008, 7:17
mislim da bi ovim plavcima prijalo malo stonewall aktivizma kako bi postali zaista plavi.

dragan
pancevo · 05.04.2008, 5:51
© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.