Protiv napadača na homoseksualce podignuta je samo prekršajna prijava, kao da su se švercali u tramvaju: tražimo da ih se smjesti u zatvor!
Nakon najbrutalnijeg napada na homoseksualce ikada zabilježenog u Hrvatskoj, u kojem je prošlog vikenda u zagrebačkom klubu Santos ozlijeđeno petero gostiju, hrvatski homoseksualci i lezbijke pripremaju niz aktivnosti kojima će od policije i pravosuđa, ali i političkog vrha, beskompromisno zatražiti da ih bolje zaštiti. Ogorčeni na policiju koja je protiv počinitelja tog vandalskog čina podnijela samo prekršajne prijave zbog narušavanja javnog reda i mira, udruge Iskorak i Kontra, koje okupljaju pripadnike homoseksualne populacije, uputile su Državnom odvjetništvu prijedlog za kazneni progon. Smatraju da je nedopustivo da se krivci za tučnjavu u kojoj su ozlijeđene dvije djevojke i tri mladića kažnjavaju samo prekršajno isto kao da ih je policija zatekla da pijani pjevaju ulicom ili da se švercaju u tramvaju.
Kaznena prijava
Koordinatori udruga Kontra i Iskorak, Sanja Juras i Kristijan Grđan sastavili su kaznenu prijavu kojom se počinitelje tereti za kazneno djelo nasilničkog ponašanja iz članaka 133. stavka 2. te kazneno djelo rasne i druge diskriminacije iz članka 174. stavka 1. Kaznenog zakona. Državnom odvjetništvu udruge će sugerirati da u slučaju podizanja optužnice za počinitelje zatraži bezuvjetnu kaznu zatvora.
Predsjednik Iskoraka Dorino Manzin i njegovi suradnici razočarani su i zbog činjenice što policija uopće nije provela istragu kojom bi utvrdila što se u noći na nedjelju oko 3.40 sati zapravo dogodilo u klubu Santos na Sveticama, u zagrebačkoj četvrti Maksimir. Stoga su udruge same ispitale žrtve i svjedoke i rekonstruirale tijek događaja, na temelju čega je podnesena kaznena prijava.
"Najviše je zakazalo pravosuđe - Državno odvjetništvo i sudovi. Državnom odvjetništvu u posljednjih smo nekoliko godina podnijeli desetke kaznenih prijava zbog nasilničkog ponašanja prema homoseksualcima, ali ni jedan slučaj nije procesuiran", otkriva Manzin i navodi primjer prošlogodišnjeg napada na homoseksualni par u Gajnicama u Zagrebu. Ozlijedili su ih njihovi susjedi, i to dvojica maloljetnika i majka jednog od njih dvojice.
Politika i tolerancija
Jednom od ozlijeđenih homoseksualaca policajac koji je došao na uviđaj poručio je da kakav je to on muškarac kad se boji žene i djece. Problem je, kaže Manzin, u cijelom ozračju koje vlada u Hrvatskoj, a koje u velikoj mjeri potiču Crkva i stranke desne političke orijentacije. Posebno uvredljivima smatra stavove nekih političara, primjerice nedavnu izjavu jednog saborskog zastupnika da ne treba priznati istospolne zjednice jer homoseksualci imaju sidu.
"Bilo bi lijepo kad bi se premijer Ivo Sanader i ostali članovi Vlade javno ogradili od takvih izjava svojih stranačkih kolega. Premijer i ministri hvale se pred međunarodnom zajednicom da smo europska država, pa bi stoga i svojom politikom trebali dokazati da su svi građani pred zakonom jednaki", poručuje Manzin i podsjeća kako su sva zakonska prava koja danas imaju, hrvatski homoseksualci dobili za vrijeme koalicijske Vlade, dok aktualna HDZ-ova nije prihvatila ni jedan prijedlog homoseksualnih udruga. I rad policije u rješavanju slučajeva zlostavljanja homoseksualaca je, kaže predsjednik Iskoraka, bio efikasniji u vrijeme dok je premijer bio Ivica Račan.
Stoga su SDP i HNS, pokazale su ankete među gay populacijom, mnogo popularniji od HDZ-a. Predsjednik udruge Queer Zagreb, koja se bavi promicanjem kulturnih sadržaja, Gordan Bosanac, naglašava da bi država trebala pokrenuti kampanju protiv homofobije, pri čemu bi svojim izjavama trebali prednjačiti političari.
Upozorenje lezbijskih aktivistica
Policija ni ne zna kako postupiti u slučaju napada na homoseksualce
Spisateljica Mima Simić ističe da mnogi homoseksualci i lezbijke ne žele prijavljivati slučajeve nasilja jer se ne žele eksponirati odlaskom na sud. Ona je prije nekoliko godina prijavila policiji dvojicu skinheadsa koji su je na ulici izvrijeđali jer je lezbijka. Nakon što su platili globu, zaključuje Mima Simić, drugi će put dobro razmisliti hoće li ponoviti taj prekršaj.
Članica Kontre Sanda Brumen napominje kako policija nije educirana za postupanje u slučajevima napada na homoseksualce. Aktivistice Kontre ipak se slažu da su muški pripadnici gay populacije više izloženi fizičkim napadima od žena.
Edukacija mladih
Također bi edukaciju trebalo provoditi i u školama. Pojašnjava kako javne osobe svojim homofobnim izjavama potiču društveno ozračje u kojem ispada da je sasvim normalno iživljavanje nad homoseksualcima. Predlaže i da se klubovi i kafići javno deklariraju kao gay friendly mjesta, odnosno da kažu da su kod njih homoseksualci dobrodošli. Kristijan Grđan iz Iskoraka napominje kako bi u Kazneni zakon trebalo ugraditi i kazneno djelo počinjeno iz mržnje zbog nečije spolne orijentacije. Smatra da bi hitno trebalo educirati policiju kako se više ne bi događalo da se napadi na homoseksualce tretiraju kao prekršaj, iz čega se može zaključiti da policijski službenici nisu dovoljno upoznati s Kaznenim zakonima.
"Homoseksualci bi se u Hrvatskoj osjećali sigurnije da su zaštićeni zakonom, što nije slučaj jer Državno odvjetništvo dosad nije reagiralo ni na jednu kaznenu prijavu koju smo podnijeli. U Europskom parlamentu hrvatski se političari pozivaju na članak 174. Kaznenog zakona koji štiti manjinske skupine, ali ga u praksi ne provode", kaže Grđan. Jedini riješeni slučaj je, podsjeća, bio sankcioniranje djelatnika MORH-a koji je 2004. godine kažnjen uvjetnom zatvorskom kaznom od godinu dana jer je sa svog kompjutera slao prijeteće poruke čelnicima Iskoraka.
Koordinatorica pravnog tima Iskoraka i Kontre Sanja Juras napominje da je inicijativa tih udruga da se u Kazneni zakon uvede zločin iz mržnje zbog spolne orijentacije, nedavno na jednom okruglom stolu predstavljena predstavnicima Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, Ministarstva pravosuđa i državnoj pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Gordani Lukač Koritnik.
Zatvorena vrata
Za udrugu Iskorak Rainbow party u klubu Santos organizirala je Katarina Jušić, koja kaže kako je to bio peti takav tulum za homoseksualce i dosad su svi prošli bez incidenata. Nije lako, dodaje, pronaći kafić u Zagrebu koji je uopće spreman ugostiti homoseksualce. Poučena lošim iskustvom, ubuduće će za takve zabave angažirati naoružane zaštitare koji će sprečavati moguće izgrede. Posebno je ogorčena što su, od pet ozlijeđenih kojima je pružena liječnička pomoć, bile dvije djevojke koje još k tome, baš kao i Katarina, nisu lezbijke, budući da su na partyju dobrodošli bili i heteroseksualci.
Zagrebački homoseksualci i lezbijke, koji su se rado odazvali na razgovor i poziranje za Globus, tvrde kako neće odustati od organiziranja svojih zabava. Razbojnici koji su im ovaj put donekle pokvarili subotnji noćni provod, ipak im nisu uspjeli utjerati strah u kosti.
Dinko Bogdanić
Vlast mora biti na strani homoseksualaca jer su napadnuti
Uvaženi koreograf i bivši ravnatelj Baleta zagrebačkog HNK Dinko Bogdanić kaže kako bi političari, ali u prvom redu i policija, trebali u slučajevima napada na homoseksualce stati na stranu žrtve a ne napadača. "Policija je napravila veliku grešku. Ovakvi izgredi dokaz su da živimo na Balkanu. Žalosno je da se takve stvari događaju u 21. stoljeću i da nadležne državne službe preko njih prelaze kao da se ništa nije dogodilo. To Hrvatskoj definitivno nije dobra vizit-karta za ulazak u Europsku Uniju", zaključuje Bogdanić
Dražen Ilinčić
Ovo su zločini iz mržnje i treba ih oštro kazniti
"Vlasti bi trebale iskazati više političke volje za rješavanje nasilja nad homoseksualcima. Ni jedna vlast dosad tu volju nije dovoljno pokazala. Izgrednike bi trebalo oštrije kažnjavati jer je riječ o zločinima iz mržnje. Kad bi se takva zlodjela efikasnije progonila, bilo bi ih manje", kaže novinar HRT-a Dražen Ilinčić koji se javno deklarirao kao homoseksualac. Vjerovao je da će i ostali slijediti njegov primjer, ali se to nije dogodilo jer se, naglašava, ljudi boje.
Toni Marošević
Mediji su od huligana napravili žrtve
Urednik na Radiju 101 Toni Marošević kao deklarirani homoseksualac posebno je zabrinut zbog činjenice da hrvatski mediji ovih dana od huligana, koji su uzeli pravdu u svoje ruke i napali goste na gay partyju, nastoje napraviti žrtve. "Možda bi netko od političara napokon trebao javno priznati da je homoseksualac i da ga to ne sprečava da obavlja svoj posao", ističe Marošević, dodajući da je još sklon optimistično gledati na budućnost homoseksualne populacije u Hrvatskoj.