Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Region

Hrvatska Vlada usvojila konačni predlog Zakona o životnom partnerstvu

crol  ·  region | zagreb  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 24. JUN 2014

Danas je na sednici Vlade RH usvojen Konačni predlog Zakona o životnom partnerstvu, nakon što je isti bio odložen prošle sedmice.

Ministar uprave Arsen Bauk u svom izlaganju na današnjoj sednici Vlade RH naveo je, da je 2012. godine počelo sastavljanje Zakon o životnom partnerstvu, da se javna rasprava održala 2013., a da je potom zakon upućen na prvo čitanje u Sabor. Smatra da zakon predstavlja izvesni "demokratski kompromis" te da odražava realnu poziciju u društvu u kome se gaje veoma oprečni stavovi o pravima istopolne zajednice. Zakonom se uvodi nova institucija, dok brak, nakon prošlogodišnjeg referenduma, ostaje ograničen na heteroseksualne parove.

Najvažnija razlika između istopolnih i heteroseksualnih zajednica jeste u položaju dece te istopolna zajednica, prema novom zakonu, nema pravo na usvajanje dece. Arsen Bauk zaključio je da će novi zakon manjini doneti nešto bolje uslove dok većini neće promeniti ništa. Premijer Zoran Milanović dodao je kratko: "Nešto više od boljih uslova".

Usvojena poboljšana verzija

U saopštenju Inicijative za životno partnerstvo navode da bi do sredine jula Hrvatski sabor napokon trebao potvrditi zakon. Tekst Konačnog predloga Zakona o životnom partnerstvu u znatnoj meri je poboljšan u odnosu na tekst iz prvog saborskog čitanja održanog u februaru ove godine, a za koji je glasalo čak 84 saborskih zastupnika i zastupnica.

Prepoznavanje, regulisanje i zaštita porodičnog života istopolnih parova koju predviđa Konačni predlog Zakona o životnom partnerstvu je, bez sumnje, pozitivan pomak i korak napred za sve nas, lezbejke, gejeve, biseksualne i transrodne građane i građanke Republike Hrvatske. S obzirom na postojeći, ali ponižavajući i besmislen Zakon o istopolnim zajednicama iz 2003., koji se u praksi uopšte i nije mogao sprovesti, Zakon o životnom partnerstvu će istopolnim parovima omogućiti veliki nivo prava koji svakako treba pozdraviti. On predstavlja demokratski standard Republike Hrvatske kao članice Evropske unije, a odavno je ozbiljna potreba LGBT građana i građanki RH. Na ovaj zakon čekalo se više od 10 godina.

Novi zakon u osnovi je i dalje konzervativan

Ipak, važno je istaći kako je predloženi tekst Konačnog predloga Zakona o životnom partnerstvu u svojoj stvarnosti konzervativan. Skladno okvirima koje je postavila sama Vlada RH, porodična zajednica životnog partnerstva uređena je posebnim zakonom, a ne Porodičnim zakonom te u celom tekstu Zakona o životnom partnerstvu nigde nema ni reči o usvajanju dece. Stoga, ovo zakonsko rešenje ni na koji način ne olakšava istopolnim parovima planiranje porodice i dece, već uređuje porodične odnose tek onih LGBT porodica s decom koje u RH već postoje.

Najveći deo zakona odnosi se pak, isključivo na istopolne parove i njihova statusna prava, te prava i obveze u pogledu nasleđivanja, penzija, izdržavanja, zdravstvene zaštite, poreskih olakšica i dopusta za negu partnera/ke, zdravstvenog osiguranja i poseta u bolnicama, zaštite od diskriminacije na tržištu usluga, kao i slobodu kretanja na čitavom području Evropske unije i pripadajuća joj prava u ovlašćenjima Unije.

Iako ovo zakonsko rešenje predstavlja prvi korak u osiguranju mirnog i sigurnog porodičnog života za sve porodice, u Inicijativi smatraju da ono i dalje potvrđuje diskriminaciju i podelu građana i građanki na institucije za "heteroseksualne porodice" (brak i vanbračna zajednica) i „neheteroseksualne porodice" (životno partnerstvo i neformalno životno partnerstvo). Udruženje Zagreb Pride, član inicijative za životno partnerstvo, koji je učestvovao u radnoj grupi za izradu nacrta Zakona od samog se početka zalagala da životno partnerstvo bude uključiva, a ne isključiva institucija, dakle otvorena i za istopolne i za raznopolne parove.

Na kraju, ovaj zakon odraz je hrvatske stvarnosti i rešava svakodnevne probleme brojnih građana i građanki i na njega se i predugo čekalo.

Predlog Zakona o životnom partnerstvu - ...:::KLIK:::...

Vaši Komentari
E moj druze zagrebacki... Ovako definisan zakon bih svakako okarakterisao kao napredak Hrvatske u modernim drustvenim odnosima samo da je donet krajem XX veka! Civilizacija je drasticno evoluirala u poslednjih 20 godina u standardima ljudskih prava i sa time na umu hrvatski slucaj u 2014. predstavlja vise nego skromno krpljenje pocepanih gaca pred uznemirenim pogledima EU. Niko ne spori poboljsane uslove zivota LGBTIQ zajednice Hrvatske sa pomenutim zakonom ali takodje on formalno belezi kontinuirano nepostovanje ljudskih prava i sustinski je neprihvatljiv u savremenim terminima.

Mi u Srbiji treba da uputimo pogled na sisteme naprednih drustava u svetu i prilagodimo njihova resenja nama. Primer SADa nam direktno potvrdjuje tezu po kojoj tema ljudskih prava LGBTIQ zajednice se moze lako i uspesno resiti kroz Ustavni Sud i krajnje nepotrebno komplikujemo stvari i gubimo dragoceno vreme u natezanju sa politickom elitom Srbije. Mudri bi bili da iskoristimo osnovni princip drustvenog uredjenja republike po kome drzava garantuje svim subjektima iste obaveze i prava, uputimo stvar na razmatranje USS i prekinemo vise sa dramaticnom histerijom.

Kljucno je da se zajednica informise o savremenim tokovima u svetu, i priznajem, interesantno je procitati sta bivsi supruznici posle razvoda 1991. rade ali od njih stvarno nema nikakve koristi. Bolno je jasno da LGBTIQ organizacije Srbije cak ni u aspektu informisanja se nisu pokazale uspesnima i uputio bih apel administratorima portala da se pokrene serijal tekstova iz recimo SAD, Britanije, Svedske, Holandije, Francuske, Nemacke... Moj Engleski je u nivou Srpskog i spreman sam da doniram vreme u prevodjenju tekstova. Ukoliko postoji volja javite kako da vas kontaktiram pa da se dogovorimo. Ukoliko neko govori tecno druge jezike neka se takodje javi pa da poguramo stvar.
Dedinje, Srbija · 28.06.2014, 23:36
Hrvatska od 2003. godine ima Zakon o istospolnim zajednicama, no ovaj novi Zakon o životnom partnerstvu podiže ljestvicu dosta visoko.
Skupa s novim Obiteljskim zakonom, koji po svim pravima izjednačava u sto-postotnom opsegu bračnu i izvanbračnu zajednicu - je za Hrvatsku velika stvar i bitno poboljšanje ljudskih prava i usklađivanje zakona sa stvarnim životom.
Zakon o životnom partnerstvu omogućuje skrbništvo, za razliku od posvajanja, no i za to će brzo doći vrijeme.
Hrvatska je ovime konačno načinila značajniji iskorak u poštivanju gay prava...S druge strane, iako se spočitava da posvojenje još nije dozvoljeno (ali jest roditeljska skrb što je isto značajno) - može se navesti i primjer Portugala koji dopušta gay brakove, ali zabranjuje posvajanje djece, čak i skrbništvo..Tako da ispada da je hrvatski Zakon puno kvalitetniji i bolji..
Bilo kako bilo, i ovo je veliak stvar za HR i nadam se u budućnosti potpunoj jednakosti.
Zagreb · 27.06.2014, 11:59
Primer Hrvatske i zakona o zivotnom partnerstvu predstavlja domet balkanskih politicara i glasan je podsetnik srbijanskim udruzenjima i aktivistima (citaj Labris) i nama iz LGBT zajednice da i Srbiju ceka kontinuirana diskriminacija ukoliko hitno ne napravimo korekciju u koracima. Ustav jasno i glasno protivureci samom sebi i USS sigurno nece pitati samog sebe da ispravi zbrku koju je u njega unela politicka elita. Ukoliko se drzava npr protivi da meni kao homoseksualcu odobri posebnim zakonom poreske i ostale olaksice o cemu onda mi raspravljamo zakonom o zivotnom partnerstvu koji se odnosi iskljucivo na istopolne parove? Srbijanska stvarnost jeste mracna po svim parametrima i praviti opravdanja u 2014oj za iste obaveze a razlicita prava gradjana i gradjanki Srbije je prosto nenormalno.
Dedinje, Srbija · 25.06.2014, 20:16
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi