Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
gayten

Kreiranje zdravstvene politike koja uvažava potrebe LGBTI zajednice

Projekat realizuju:
Centar za održivi razvoj, Beograd
Gayten-LGBT, Centar za promociju prava seksualnih manjina, Beograd

 
   

Projekat se realizuje u okviru ''LGBT Health Initiatives in SEE'' Instituta za otvoreno društvo iz New York-a.


Pojmovnik:

LGBT - lezbejke, gej muškarci, biseksualne osobe, transrodne osobe (uključuje i transseksualne osobe)
Lezbejka - žena, koju fizicki, emocionalno i/ili duhovno privlace uglavnom druge žene
Gej - izraz koji se koristi kada se govori o homoseksualnim osobama, pogotovo muškarcima
Gej muškarac - muškarac, koga fizički, emocionalno i/ili duhovno privlače uglavnom drugi muškarci
Biseksualna osoba - osoba koju fizički, emocionalno i/ili duhovno privlače, kako muškarci, tako i žene. Biseksualne osobe ne moraju imati nikakvo seksualno iskustvo (bilo sa ženom ili muškarcem) da bi se identifikovale kao biseksualne.
Pol - biološke karakteristike koje nas određuju kao ženu ili muškarca (kombinacije telesnih karakteristika, koje uključuju: hromozome, hormone, unutrašnje reproduktivne organe)
Rod - društveno određene rodne uloge. Na primer, ženski rod definišu određena obeležja: emocionalnost, pasivnost, nežnost; kuvanje, odgajanje dece... Istovremeno društvo za muški rod vezuje: agresivnost, aktivnost, dominaciju, razum, fizičke poslove i sl.
Rodni identitet - individualni osećaj osobe kao muškarca ili žene
Rodno izražavanje - spoljašnja prezentacija jednog rodnog identiteta; obično se izražava kroz „muževno'' ili „ženstveno'' ponašanje, odevanje, frizuru, glas ili telesne karakteristike
Transrodna osoba - osoba koja preuzima rodna obeležja suprotna polu u kojem je rođena (mogu biti velike razlike između pola i roda ili ih uopšte ne mora biti). Transrodna osoba je svaka osoba čiji je rodni identitet i/ili rodni izražavanje drugačije od tradicionalnog, društveno definisanog. Biološko određenje pola transrodnih osoba i njihov lični, unutrašnji osećaj roda se ne poklapaju. Obično transrodne osobe žele da im se rodno izražavanje podudara sa rodnim identitetom, pre nego sa njihovim polom. Ne žele sve transrodne osobe promeniti pol. Ako žele, govorimo o transseksualnim osobama.
Transseksualne osobe - osobe koje žele ili imaju nameru da promene svoj pol - osobe koje su fizički modifikovale svoje telo (uključuje fizičku i/ili hormonalnu terapiju i operaciju) da bi izrazile svoj rodni identitet - osobe koje su promenile pol i tako žive
Interseks ili interpolne osobe - osobe rodene sa karakteristikama oba pola

Dosadašnja zdravstvena politika u Srbiji, a ni praksa, nisu uzimale u obzir specifične potrebe i probleme LGBTI populacije, kao što do sada nije postojalo ni jedno validno istraživanje, koje se bavi ovom problematikom. Zbog toga, po prvi put u nas, sprovodimo istraživanje, koje će poslužiti za identifikovanje i dokumentovanje potreba, problema i preferencija LGBTI populacije, kada su u pitanju zdravstveni sistem i politika, kao i upućenost i spremnost zdravstvenih radnika/ca da se suoče sa izazovima koje rad sa ovom populacijom donosi.

Da bismo došli do informacija, iskustava i sugestija pripadnika/ca LGBTI populacije, koristićemo poseban anonimni upitnik kao glavni instrument istraživanja, kako u pisanoj, tako i u elektronskoj formi na našim web site-ovima www.gay-serbia.com i www.cor.org.yu koje ćemo, pored pamfleta, takođe, koristiti i za prezentovanje drugih informacija vezanih za aktivnosti predviđene ovim projektom. Odlučili smo se za ovaj vid istraživanja jer omogućuje potpunu anonimnost i bezbednost svim LGBTI ispitanicima/cama, a pruža mogućnost velikom broju osoba da izrazi svoja iskustva i stavove.

Informacije o znanju, iskustvu i nivou senzibilizacije medicinskih radnika/ca, prikupićemo uz pomoć anonimnog upitnika.

Kao jedna od aktivnosti ovog projekta, predviđeno je i uspostavljanje on-line lekarskog savetovališta, koje će pružati informacije o zdravstvenim ustanovama senzibilisanim za rad sa LGBTI populacijom i o prevenciji bolesti, ali i prikupiti podatke o potrebama ove populacije.

Prikupljeni rezultati će biti analizirani od strane stručnjaka/inja, elaborirani i distribuirani u vidu brošure, a predviđeno je da oni postanu temelj na kome će se razvijati javno zastupanje (advocacy) unapređenja zdravstvenog sistema u pravcu integrisanja potreba LGBTI populacije, edukacije zdravstvenih radnika i strategija za promenu zdravstvene politike.

Ovi rezultati će moći da posluže i kao važno oruđe (priručnik) u rukama medicinskih radnika/ca, predstavnica/ka Ministastva zdravlja i aktivista/kinja.

Projektom je predviđeno da prezentacija brošure bude u vidu dvodnevnog seminara, koji će istovremeno poslužiti i u svrhe javnog zastupanja i lobiranja, jer je osmišljen tako da uključuje i predstavnice/ke Ministarstva zdravlja, zaposlenih u zdravstvu, aktivista/kinja i novinara/ki. Drugi dan seminara posvećen je raspravi i usaglašavanju strategija za ostvarivanje pozitivnih promena zdravstvene politike, kao i edukaciji medicinskih radnika/ca. Planirano je da se održi i jedan zaseban edukativni seminar za zaposlene u zdravstvu, kao i radionica javnog zastupanja koja će osposobiti aktiviste/kinje da prikupljene informacije efikasnije iskoriste pri kreiranju budućih strategija javnog zastupanja.

Projekat predviđa i formiranje posebnog tela sačinjenog od eksperata/kinja, a koje će analizirati aktuelnu zdravstvenu politiku i predložiti promene, imajući u vidu rezultate ovog istraživanja i sve prikupljene informacije. Kako je zamišljeno, nacrt predloga nove zdravstvene politike, senzibilne u odnosu na LGBTI, će biti postavljen na naše web site-ove, radi dobijanja mišljenja i sugestija LGBTI.

Sledeću i poslednju fazu projekta, za ovu godinu, činiće javno zastupanje kroz kontakte sa državnim i zdravstvenim institucijama, političkim partijama i medijima.

Bilo bi nam veoma značajno da nam se obratite ukoliko imate sugestije, pitanja ili, naprosto, želite da tim koji radi na ovom projektu čuje i vaše mišljenje i utiske!

Učestvujte u kreiranju zdravstvene politike kakvu zaslužujete!!!

Vaši
Centar za održivi razvoj, Beograd
Gayten-LGBT, Centar za promociju prava seksualnih manjina , Beograd

Kontakt: healthproject@gmail.com

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi